Експерт пояснив, як обійти вимогу підвищення пенсійного віку

Конкретної вимоги про підвищення пенсійного віку, закріпленої в новому меморандумі з підписами, і офіційного представлення поки немає, тому однозначно судити, що це умова МВФ, рано. Таку думку в коментарі «Слову і Делу» висловив експерт «реанімаційних пакету реформ», економіст Центру економічних рішень Павло Кухта, аналізуючи ймовірність збільшення пенсійного віку для надання траншу МВФ.

«Безумовно, пенсійна проблематика існує, а саме – проблема поступового погіршення демографії, що створює потенційний тиск на пенсійну систему, яка втрачає платоспроможність, так як співвідношення між працюючими і тими, хто виходить на пенсію, погіршується», – зазначив експерт. В Україні ситуація починає доходити до межі, коли один працюючий починає утримувати все більше пенсіонерів, і це може продовжуватися до безкінченності.

«Це довгострокова проблема, яку потрібно вирішувати. Це не обов’язково буде зроблено шляхом підвищення пенсійного віку», – зазначив Кухта.

За його словами, крім пенсійного віку, можна висунути вимогу до стажу, до якого в Україні достатньо ліберальний підхід.

«Наша система характеризується великою кількістю надбавок, доплат, привілеїв. Можна їх переглянути, включаючи і ранній вихід на пенсію. Окремо стоїть питання привілейованих професій, тому що незрозуміло, чому саме вони привілейовані порівняно з іншими. Є сенс поставити всіх в рівні умови і забрати привілеї у певних категорій», – пояснює фахівець.

Крім того, на його думку, є можливість переглянути мінімальну пенсію, яку встановив Янукович, яка надається всім і кожному у вигляді невід’ємного права, що нелогічно. «Пенсійна система – це не система соціальної підтримки. Це страхова система, коли людина платить, а через деякий час отримує з неї. Але ж далеко не всі платять», – уточнив він.

На його переконання, занепокоєння у МВФ дійсно є і воно виправдане, оскільки проблема реальна і тікати або ховати голову в пісок немає сенсу. З іншого боку, наполіг він, існують різні підходи, які дозволяють вирішити проблему в обхід збільшення пенсійного віку.

Як відомо, українська влада запевняє, що збільшення пенсійного віку – питання, яке знятез порядку денного, проте кулуарно серед рекомендацій МВФ називають саме цю вимогу.

Нагадаємо, кілька днів тому міністр соціальної політики Андрій Рева пообіцяв, що міняти загальний пенсійний вік ні уряд, ні депутати не будуть.