ОТРИМАТИ БІЛЬШЕ: УКРАЇНЦЯМ ДОЗВОЛИЛИ ЗБІЛЬШИТИ СТРАХОВУ ВИПЛАТУ

При затягуванні виплати, водій може розраховувати на відшкодування моральної шкоди за кожен день прострочення

Українським автовласникам стане простіше боротися зі страховиками-неплатниками, що затягують виплати по автомобільним страховкам (автоцивілки, каско). Верховний суд став на їх сторону: розглядаючи справу №6-1003цс16, він зобов’язав страхову компанію, яка хатягувала відшкодуванням збитку по полісу, виплатити людині не просто розмір його збитків по ДТП, а й моральну шкоду.

“Це означає, що страхова повинна виплатити водієві 3% суми заборгованості за кожен день прострочення плюс поточну інфляцію (за даними Держстату). Оскільки ВСУ постановив, що в борг СК перед людиною в даному випадку можна кваліфікувати як грошове зобов’язання і потрібно застосовувати ст. 625 цивільного кодексу “, – пояснив UBR.ua старший партнер адвокатської компанії” Кравець і партнери ” Ростислав Кравець.

Треба сказати, це не перше рішення Верховного суду з цього приводу. “Ще в 2011 році ВСУ у своєму узагальненні судової практики розгляду цивільних справ, що виникають з договорів страхування, зазначив, що в разі прострочення здійснення страхового відшкодування” наступає відповідальність, передбачена ч. 2 ст. 625 ГК “, – уточнив UBR.ua старший юрист Spenser & Kauffmann Станіслав Карпов.

У той же час в останньому рішенні Верховного суду по спорах зі страховиками детально розписана правова позиція з цього приводу, яка повинна спростити людям позови подібного роду.

Щоб точно виграти справу в суді і отримати відшкодування морального збитку, водієві потрібно дотриматися всіх формальностей. Надати в СК всі необхідні для виплати документи (від поліції, станції техобслуговування та ін.), і зажадати письмову відповідь фінустанови на цей рахунок – щоб всі папери подані і більше від людини нічого не потрібно.

“Частим зловживанням з боку страховиків в таких випадках є відсутність чіткої письмової відповіді клієнту про те, що всі документи їм вже подані, і умови в договорі, які залишають компанії можливість вимагати будь-які інші документи на свій розсуд. Таким чином, страхова компанія залишає собі шлях відходу: можливість правомірно тягнути з прийняттям рішення про виплату в той час, як клієнт вважає, що він вже виконав свої обов’язки, подав всі документи і чекає страхове відшкодування “, – пояснив UBR.ua ситуацію старший юрист, адвокат ЮФ” GENTLS “Дмитро Титаренко .

Юристи радять людям вести переписку зі страховиками не просто письмово, але письмово на паперових носіях. Українські суди досі скептично ставляться до електронної пошти, і більше вірять документам на папері, завіреними мокрою печаткою. До судді краще приходити з усім листуванням з СК, із зазначенням дат і підписами відповідальних осіб.

Навіть в цьому випадку рішення суду не буде миттєвим – його доведеться почекати: розгляд в судах може зайняти від декількох місяців до декількох років. Але, принаймні, рішення при всіх паперах, швидше за все, буде позитивним.

Нерідко страхові компанії, навіть передчуваючи свій програш в суді, не йдуть на мирову. І справа не в банальній упертості, а чисто в економічному розрахунку. На нього покладаються дуже багато, кажуть юристи.

“Затягування страхових виплат є дуже поширеним явищем в Україні, застосуванням якого не гребують навіть компанії-важковаговики, які входять в ТОП-10 по страхових виплатах. Пояснення цьому просте – страхові компанії не хочуть розлучатися зі своїми грошима і всіма силами намагаються зменшити суму таких страхових виплат. На сьогодні ставки за депозитами у гривні складають близько 18-20% річних, тому для несумлінного страховика вигідніше може виявитися затягувати з виплатою. Наприклад, розмістивши суму страхового відшкодування на депозит на своє ім’я, навіть з огляду на ризик настання відповідальності за ст. 625 Цивільного кодексу або сплати пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ (якщо розмір встановлено договором страхування) “, – розповів UBR.ua юрист АФ” Грамацький і Партнери “Денис Богініч.

Втім, суд – найчастіше єдина можливість в таких випадках отримати гроші. Якщо страховик навідріз відмовляється платити, то допоможе тільки суддя.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *