Підняття мінімальної зарплати до 4100 грн економічно необґрунтовано і буде мати негативні наслідки

Яким буде фінансовий результат року: що залишиться в бюджеті після виплати за зобов’язаннями і як відреагує на це курс гривні?

Цього тижня має бути внесений проект бюджету на 2018-ий рік з правками на розгляд до профільного комітету Верховної Ради.

Економіст Ілля Несходовський.

«В цьому проекті бюджету змінилися доходи та витрати. Доходи збільшилися на 36,6 мільярда, витрати збільшилися на 40 мільярдів. Параметрів, які встановив для нас Міжнародний валютний фонд, ми дотримуємося. Основне збільшення доходів відбувається за рахунок збільшення податку на прибуток. Минулого тижня була зустріч президента з бізнесом, і президент пообіцяв ввести податок на виведений капітал. Проте законопроект, який наразі подав Мінфін до профільного комітету, не передбачає такого податку. А цей податок призводить до того, що надходження до бюджету від податку на прибуток має бути зменшений, тому що, якщо бізнесу дозволяти залишати кошти у своєму розпорядженні, то він буде їх залишати і інвестувати. В наступному році цього податку не закладено, в бюджеті України закладено надходження податку на прибуток на 90 мільярдів, це означає, що у 2018-му році не планується введення податку на виведений капітал», — розказав Ілля Несходовський.

Економіст зазначив, що в бюджеті наступного року закладений курс долара на рівні 29 грн за долар.

«Якщо говорити про розмір курсу, то в бюджеті закладений показник 29 гривень за долар. А оскільки це середньорічний курс, то прогнозують зростання до 31 гривні за долар. З одного боку, такі параметри обґрунтовані, тому що на наступний рік в нас заплановані значні виплати за нашим міжнародними зобов’язаннями. І якщо діяльність Міністерства фінансів за залучення коштів буде не настільки ефективним, то це означає, що виплати, які ми будемо здійснювати, будуть перевищувати надходження, як це відбулося в цьому році. Звичайно, це негативно впливає на наш платіжний баланс», — сказав Ілля Несходовський.

До ініціативи президента, яка пролунала сьогодні, щодо збільшення мінімальної заробітної плати до розміру 4100, Ілля Несходовський поставився негативно.

«Від президента пролунала ініціатива щодо збільшення мінімальної заробітної плати, нібито це має спровокувати, що наші люди мають отримувати більшу заробітну плату. Але це не так.

На даний момент передбачено зростання мінімальної заробітної плати до 3744 грн на наступний рік, зараз вона становить 3200, а президент пропонує збільшити до 4100, тобто на 900 грн. Це суттєва сума. Багато хто говорить, і Національний Банк, в тому числі, що зростання мінімальної заробітної плати в цьому році призвело до збільшення інфляції. Але, якщо ми проаналізуємо, тут більше зіграло прийняття рішення урядом щодо зростання тарифів, що теж впливає на інфляцію. Тобто суттєво вплинуло те, що регулюється урядом і частково сезонність, яка в нас відбулася на окремі фрукти, тобто говорити про вирішальний вплив не можна. Разом з тим це збільшило фіскальне навантаження на економіку, і воно зіграло на негатив. І ми вийшли з того показника інфляції, який пропонував Національний Банк, він прогнозував 8-10% інфляції, зараз ми досягаємо 16%.

Наступного року прогнозується інфляція на рівні 12%, але це без ініціативи, яка пролунала  сьогодні від президента.

Що дасть зростання мінімальної заробітної плати, якщо вона не вирішальна, тому що в більшості випадків зростання мінімальної заробітної плати – це детінізація економіки, адже людина на справді отримувала більше, а тепер зростуть її виплати до Пенсійного фонду. До речі, урядовці не приховують того, що ініціатива щодо збільшення мінімальної заробітної плати – це ініціатива щодо збільшення надходжень до Пенсійного фонду.

До речі, що це дасть? Що раніше стримувало зростання мінімальної заробітної плати? Для того, щоб збільшити мінімальну заробітну плату, розірвали прив’язку зарплати бюджетників до мінімальної заробітної плати і  прив’язали до мінімального прожиткового мінімуму. І дуже цікаво, що прожитковий мінімум в бюджеті на наступний рік буде зростати набагато нижчими темпами і в декілька етапів. Це означає, що уряд хоче збільшити надходження до бюджету  і разом з тим не збільшувати заробітну плату бюджетникам. Ось такий хитрий хід – намагання отримання додаткового ресурсу за наш рахунок», — повідомив Ілля Несходовський.