В Україні почали по-новому оформляти спадщину

Законодавство про оформлення спадщини вже кілька років поспіль регулярно зазнає змін. Деякі з них вступили в силу ще у минулому році, якісь почали діяти з 1 січня 2018 року.

Наприклад, в грудні минулого року були внесені зміни до Інструкції про порядок здійснення нотаріальних дій при оформленні спадщини.

Замість чотирьох довідок – одна
Серед основних нововведень можна відзначити серйозне скорочення відомств, наділених правом видавати документи для цілей визначення місця для відкриття справи про спадщину. Раніше для цього підійшов би один з таких формулярів:

довідка з ЖЕКу;
витяг з будинкової книги;
довідка адресного бюро;
довідка військкомату.
Тепер видавати довідки на підтвердження останнього місця реєстрації / проживання спадкодавця зможе тільки одне відомство. Це, на думку юристів, знижує можливість маніпуляцій з боку недобросовісних спадкоємців, ліквідуючи альтернативні канали отримання фіктивних документів.

«На практиці такі довідки за запитом нотаріуса будуть видавати центри надання адміністративних послуг за місцем реєстрації місця проживання померлого. Довідка буде оформлятися протягом 5-7 робочих днів », – розповіла старший юрист Eterna Law Карина Павлюк.

Крім того, змінами дозволена подача спадкоємцем відповідної заяви, в разі якщо місце проживання спадкодавця перебувало на території України, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Бабусь звільнили від податку

Зміни досить докладно описують порядок передачі спадкових справ від одного нотаріуса до іншого в межах одного нотаріального округу в разі одночасного відкриття спадкових справ різними нотаріусами за місцем відкриття спадщини, зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса. А також тимчасового блокування доступу нотаріуса до Держреєстру прав, при ліквідації державної нотаріальної контори або припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса.

«Дані новели безперечно є позитивними, оскільки регулюють процедуру і терміни передачі спадкових справ, мінімізують ймовірність плутанини і двоякого трактування норм законодавства при виникненні вищеописаних ситуацій», – зауважила юрист практики корпоративного права Juscutum Марія Фельмецгер.

У минулому році також були внесені зміни до податкового кодексу, згідно з якими звільнили від сплати податку на доходи фізосіб при оформленні спадщини не тільки спадкоємців першої, але і другого ступеня споріднення (рідний брат, сестра спадкодавця, його дід, бабуся з боку батька або матері) .

До моменту вступу в силу цих нововведень найбільш гостро цю проблему відчували в селах, де оплата податку за отримання майна в спадщину або плата за проведення оцінки часто в рази перевищує вартість самої спадщини.