Експерти назвали “плюси” нового закону про житлово-комунальні послуги

В Україні з 1 січня 2019 року вводиться пеня за кожен день прострочення після кінцевої дати оплати за житлово-комунальні послуги.

“У законі про житлово-комунальні послуги, який сьогодні прийняв уряд, передбачена пеня з 1 січня 2019 року в розмірі 0,01% за кожен день прострочення після дати, коли вичерпаний термін оплати”, – розповіла депутат фракції “Самопоміч” Альона Бабак

Нововведення стосується тих ситуацій, коли оплата за послуги ЖКХ внесена невчасно до 20 числа місяця чи до іншої дати.

“Сто днів прострочки — це 1% від суми заборгованості. Так, у рік максимальна сума пені становить 3,65%”, – додала Бабак.

Депутат зауважила, що у разі заборгованості держави по субсидіях і пільгах пеня не нараховується. Ті, хто мають документально підтверджену заборгованість з оплати праці, пеню також не сплачуватимуть.

Українцям дали рік, щоб вони погасили борги за комунальні послуги. Тому введення пені відтерміновано до 1 січня 2019 року.

Про це  розповіла Марія Яковлєва, член колегії Державного агентства з енергозбереження та енергоефективності.

“Також за цей період буде підготовлена процедура нарахування пені та її стягнення. Хоча новим законом передбачено, що за неякісні послуги людина може не платити. Але, наприклад, перевірити якість газу на даний час досить складно і дорого”, – каже Марія Яковлєва.

Закон 1581-д скасовує монополію ЖЕКів. Власниками будинків стають мешканці.

“Нарешті впорядковані відносини між власниками квартир і постачальниками комунальних послуг. Раніше люди змушені були створювати ОСББ чи платити ЖЕКу. Відтепер співвласники будинку можуть створити керуючу компанію, найняти керуючого чи вирішувати проблеми будинку загальними зборами”, – пояснила експерт.

Основною новацією даного закону є те, що будинок сам буде вибирати, з ким він може працювати і які послуги хоче купувати.

“Закон дає певну частку незалежності мешканцям. Але якщо вони не погодять умови роботи з постачальником послуги, то, наприклад, у випадку прориву труби в підвалі будинку проблему доведеться вирішувати самим мешканцям, а не ЖЕКу”, – додав аналітик “Альпарі” Максим Пархоменко.