Кононенко стане газовим чічісбеєм
Новими партнерами «Укргазвидобування» замість опального Олександра Онищенка можуть стати структури фаворита Петра Порошенка
Процес згортання партнерських відносин держави зі структурами Олександра Онищенка йде семимильними кроками. Як стало відомо «Олігарху», тільки за останні дні ПАТ «Укргазвидобування» змогло домогтися розірвання відразу двох договорів про спільну діяльність зі структурами бізнесмена. Якщо набраний темп буде збережено, остаточне розлучення з опальним бізнесменом може статися вже на початку нового року. Але це досягнення не гарантує спокійного життя державному лідеру-газодобувачами: його новим чічісбеїв можуть стати структури лідерів БПП, чия команда вже почала закладати фундамент майбутнього партнерства.
Переможний марш «Укргазвидобування» розпочався 15 листопада, коли Вищий господарський суд залишив в силі рішення про розірвання договору про спільну діяльність (СД) між цією держкомпанією і ТОВ «Надра Геоцентр». На практиці це означає, що відтепер ПАТ може самостійно розпоряджатися газом, видобутим на десятках свердловин Юліївського, Машівського, Західно-Солохівского, Котелевського, Абазівского, Семенцівского, Східно-Полтавського, опішнянськими, Меліхівского, Байрацкого, Більського, Яблунівського, Марківському і Ефремовского родовищ.
На статус знакової події цей факт претендує мінімум з двох причин. Перша: останній раз «Укргазвидобування» була розпорядником газу з цих майданчиків майже 10 років тому – в 2007 році, коли якраз і підписала договір про спільну діяльність з «Надра Геоцентр». По-друге, свобода дій держкомпанії важлива не як така, а тому що принесе відчутний економічний ефект. Мова про те, що «Надра Геоцентр», користуючись статусом оператора СД, фактично самостійно визначав торговельні майданчики з продажу спільно видобутого газу, що дозволяло йому непогано на цьому заробляти: наприклад, в минулому році максимальна ціна реалізації ресурсу на біржі становила 6280 грн за 1 тис куб м, в той час як його мінімальна ринкова ціна дорівнювала 10680 грн за 1 тис кубів.
Крім «Надра Геоцентр», «Укргазвидобуванню» вдалося також остаточно порвати з ТОВ «Фірма«Хас». Ця мета була досягнута пару тижнів тому – 30 листопада завдяки все тому ж Вищому господарському суду. У цей день він підтвердив законність вердиктів нижчих інстанцій, які знайшли в діях цієї приватної компанії достатньо підстав для розірвання договору СД. За цим епізодом в сухому залишку відновлені права «Укргазвидобування» на самостійну експлуатацію Степового, Східно-Новоселівська, Личаківського, Перещепинського, Куличихинського, Яблунівського, Комішнянского, Розумівского, Більського і Машівського газоконденсатних родовищ. Правда, в цьому контексті більше вражає не кількість повернутих під держконтроль майданчиків, а економічний ефект. За даними «олігарха», через продаж газу за заниженою вартістю, «Укргазвидобування» щорічно недолічувалася 1 млрд грн. (По епізоду відносин з «Надра Геоцентр») і понад 500 млн грн. (По епізоду відносин з «Фірма«Хас»).
Для закріплення успіху “Укргазвидобуванню» залишилося зовсім небагато: довести до логічного кінця судові суперечки з ще трьома компаніями Олександра Онищенка. Це ТОВ «Цефей», ТОВ «Природні ресурси +» і ТОВ «Карпатнадраінвест». Відносини з кожним з цих підприємств вже також з’ясовуються на рівні Вищого госпсуду, тому є підстави припускати, що незабаром опальний бізнесмен остаточно буде викреслено зі списку газовидобувників України. Правда, вважати, що після взяття цієї висоти «Укргазвидобування» зможе спокійно працювати, не готові навіть найбезнадійніші оптимісти: вже зараз влада готова посватати держкомпанії нових «партнерів».
Початок цьому процесу було покладено ще влітку, коли голова обласної організації президентської партії, за сумісництвом і. о. голови Полтавської обласної державної адміністрації Андрій Пісоцький, направив лист прем’єр-міністрові Володимиру Гройсману з пропозицією підтримати ініціативу перепрофілювання спецдозволів на користування надрами, які перебувають у власності «Укргазвидобування» в Угоди про розподіл продукції (УРП). Ця ідея була підтримана головою Кабміну, але так і не отримала подальшого розвитку через піднятою в пресі галасу, контекст якої зводився до підозр влади в бажанні перерозподілити контроль над найбільш ліквідними газоносними майданчиками держкомпанії.
З тих пір в цій темі не відбувалося нічого нового, але вже скоро вона може знову отримати розвиток, правда, на цей раз вже в Харківській області. За даними «Олігарха», днями керівництво місцевої ОДА, призначене за квотою БПП, вже завершило підготовку до проведення «круглого столу» за участю представників Міненерго, на якому буде реанімована тема залучення приватних інвесторів в промисел «Укргазвидобування».
Олег КУЛЬБІДА, “ОЛІГАРХ”