Апокаліптичний сценарій під час опалювального сезону можуть штучно створити урядовці – Михайло Гончар
Домовленість про постачання вугілля із США до України стала одним із головних підсумків візиту президента Порошенка до Вашингтону та зустрічі з Трампом. Як результат, “Центренерго” уклало угоду про імпорт 700 тис. тонн вугілля зі США. Одразу ж після того, як стало відомо про постачання першої партії американського вугілля, ЗМІ заговорили про корупцію на цьому постачанні. Проте міністр енергетики Ігор Насалик зробив категоричну заяву щодо корупційної складової на цих постачаннях. А точніше, що корупції тут немає.
Торік теж були постачання з США, американське вугілля надходило на український ринок. За даними ДФС із США надійшло вугілля на суму $212,11 млн із загальної суми його імпорту в Україну $1,467 млрд. А за січень- травень 2017 року із США імпортовано вугілля на суму, що перевищує весь минулорічний імпорт – $264,5 млн. Сенсацію зробили через візит Порошенка до США. Зрозуміло, що загалом результати цього візиту були близькі до нуля, тому підсолодили домовленостями щодо вугілля, яке й так вже постачається на комерційних засадах. Адміністрація Порошенка зробила на цьому PR-акцент.
Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик повідомив про плани Міненерго до кінця 2019 року остаточно відмовитися від вугілля антрацитової групи та що міністерство має чіткий графік переведення енергоблоків на газову групу вугілля і контролює його дотримання. Це той випадок, коли можна довіряти, але за умови, що після заяви буде робитись реальна робота. З точки зору технічних можливостей немає особливих проблем. Потрібно два літніх сезони. Якби з 2015 року цим зайнялись, то в опалювальний сезон 2018 року ми вступали б з мінімальною антрацитовою залежністю. Про це в інтерв’ю “Народній правді” розповів керівник Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Михайло Гончар.
Окрім того, 70% теплової генерації сконцентровані в руках компанії “ДТЕК”, у якої власник Рінат Ахметов і який тривалий час робив те, що йому бачилося необхідним, допоки перебої з антрацитом не зачіпали його бізнес. Утім, Михайло Гончар не певен, що приватний власник прагнутиме до повного унезалежнення від антрацитових постачань.
Утім, зараз на “ДТЕК” спостерігаються позитивні тенденції. Наприклад, “ДТЕК Придніпровська ТЕС” завершує розробку проектної документації на переведення антрацитових енергоблоків №7 і №8 на спалювання газових марок вугілля.
У будь-якому випадку, Україна має тенденцію до зниження залежності від антрациту з окупованих територій через поставки вугілля з ПАР і США.
Крім того, експерт не сподівається, що взимку українців чекатимуть якісь несподіванки. Хіба що його власноруч створять урядовці, як раніше створили “надзвичайний стан” в енергетиці, щоб в ручному режимі покерувати галуззю.