Захисне поле Землі луснуло
Астрофізики з Інституту фундаментальних досліджень Тата виявили тріщину в земній магнітосфері, яка забезпечує захист планети від космічних променів і сонячної радіації. Вона виникла через гігантську хмару плазми, яка була викинута з зовнішніх шарів атмосфери Сонця.
Про це вчені повідомили в статті, опублікованій в журналі Physical Review Letters.
22 червня 2015 року телескоп GRAPES-3, розташований в Індії, зареєстрував сплеск галактичних космічних променів з енергією близько 20 гігаелектрон-вольт (20 мільярдів електрон-вольт). Активність цих променів тривала протягом двох годин і збіглася із зіткненням магнітосфери з корональні викиди маси.
Зіткнення викликало стиснення магнітосфери майже в три рази. Це викликало потужний геомагнітний шторм, який спровокував полярні сяйва і перешкоди в радиосигналах в країнах, розташованих у високих широтах.
Комп’ютерне моделювання показало, що сплеск ГКЛ стався через виникнення тимчасової тріщини в захисному полі Землі, яка, в свою чергу, утворилася через магнітне повторнео з’єднання. Останнє являє собою перебудову ліній магнітного поля, в результаті чого в атмосферу Землі потрапили частки космічних променів.