За магніти на лічильниках в одних споживачів, все одно платять інші
В Україні через зростання тарифів на комунальні послуги зріс попит на “особливі” лічильники та магніти для них. За 2-3 тис. грн можна купити прилад обліку, який скоротить обсяг споживання в рази, а за 100-400 грн магніт, який зупинить стрілку лічильника.
Чиновники кажуть: правила потрібно змінювати, а довести порушення занадто складно. Правда, якщо це все-таки вдасться, розмір штрафу може досягти 100 тис. грн. І скасувати його можна буде тільки після тривалої судової процедури. Про те, як українці не платять за комуналку і до чого це може привести – написав OBOZREVATEL.
За українців з лічильниками платять сусіди
За користувачів комунальних послуг, які за допомогою махінацій не платять за комуналку, доводиться платити всім. В “абонплаті” на газ заклали “втрати” в розмірі до 40%. У деяких будинках різниця між показниками загального приладу обліку та квартирних становить до 50%. Всю “пропажу” все одно доводиться оплачувати кінцевому споживачу через підвищення тарифів.
Крім того, вже ухвалено новий закон, за яким враховувати будуть показники саме будинкового лічильника, а не квартирних. У такому разі, наприклад, якщо у всіх мешканців будинку стоять лічильники на воду, але в одній квартирі за допомогою магнітів спотворюють показання, різницю розділять на всі квартири. Тобто за того, хто недоплачує, свої гроші віддадуть усі сусіди.
Продавці “особливих” лічильників навіть не ховаються. Їх “у комплекті з магнітом” продають навіть на ринках. Крім того, працюють цілі сайти, які не тільки пропонуть заборонену послугу, а й відкрито рекламуються через Google.
Крадіжка комуналки за різними оцінками сягає 5% загального споживання. Йдеться про сотні мільйонів гривень щомісяця. Головна проблема, як зазначають у НКРЕКП, що дієвого механізму, як притягнути порушників до відповідальності, немає.
“Аби зафіксувати порушення, потрібно, щоб споживач впустив до себе в квартиру і на лічильнику в цей момент стояв магніт. У будь-якому іншому разі довести порушення майже неможливо”, – пояснює член комісії.
Хоча, як показує практика, постачальники комунальних послуг знаходять способи покарати порушників. Наприклад, згідно з реєстром судових рішень, у кінці минулого року житель Чернігова через суд скасував свій борг розміром 58 тис. грн.
Згідно з матеріалами справи, перевіряльникам здалося, що, незважаючи на цілі пломби, показання занижували – мовляв, на лічильник встановили магніт. Тоді лічильник зняли та відправили на експертизу. Там зробили висновок: винен, і нарахували борг розміром майже 60 тис. грн.
Але в суді такі “покарання” найчастіше “валяться”: якщо пломба ціла і немає технічного втручання в механізми приладу обліку, довести вину складно. Деякі лічильники продають уже з вбудованими магнітами. Якщо такий прилад обліку потрапить до рук комунальників, відкрутитися від штрафу не вдасться.
Українці самі псують лічильники, а правила треба змінювати
Раз на 3-4 роки лічильник знімають на перевірку, під час якої стежать за тим, щоб він працював як слід. Під час такої перевірки можуть також виявити сліди від магнітів, вбудовані предмети, втручання в конструкцію приладу обліку.
Рано чи пізно кожен порушник може в своїй платіжці отримати багатотисячний борг. Крім того, як пояснили в одному з обленерго, сам лічильник під дією магніту зламається значно швидше: його доведеться міняти.
“Якщо під час перевірки буде встановлено факт втручання в роботу приладу обліку, за результатами діяльності експертної комісії, споживачеві нарахують заборгованість виходячи з нормативних обсягів споживання і різниці між показаннями лічильника та можливим споживанням”, – пояснили в обленерго.
Покласти край махінаціям із лічильниками дуже легко. Для цього під час наступної заміни треба поміняти прилад обліку на той, який обладнаний спеціальною антимагнітною стрічкою. Вона дозволяє “відштовхувати” магнітне поле і захищає від зовнішнього впливу.
Але і в такому разі “умільці” продовжать за кілька тисяч гривень продавати вже зіпсовані лічильники, з вбудованими пружинами, магнітами на внутрішній стороні. Головне, що варто пам’ятати: за кожен використаний літр води, кВт*год електроенергії і кубометр газу хай там що доведеться заплатити. Втрати розділять на всіх.