Loading...

Вдаримо польським експатом по українському бездоріжжю

В Україні збільшилася кількість польських експатів. До раднику по реформам Бальцеровичу, главі “Укрзалізниці” і рок-музиканту Бальчуну додався і Славомир Новак, який з понеділка приступив до виконання обов’язків глави скандального держагентства “Укравтодор”.

«Один чоловік тут нічого не зробить. Мені потрібна підтримка міністра, уряду, колективу. Я не маг, не чекайте від мене дива. Дороги не будуються так швидко, але дай Бог, ми впораємося ». Ось з такими словами в понеділок звернувся новоспечений керівник «Укравтодору» Славомір Новак до колективу з нагоди свого представлення. А представляв Новака не хто інший, як міністр інфраструктури Володимир Омелян. Тобто той, хто, власне, його знайшов і вмовив очолити одну з найбільш проблемних і скандальних компаній, який і є «Укравтодор».

«Ця людина є не тільки неабияким політиком, а й дуже талановитим чиновником, який прекрасно розуміє систему, до якої ми повинні прийти. Упевнений, що у нього це вийде », – як в ні в чому не було заявив на представленні міністр. І це при тому, що призначення Новака викликало дуже бурхливу реакцію як в Україні, так і в Польщі.

Так, польські журналісти вважають, що таке призначення може розлютити чинну владу в Польщі. Аналогічної думки дотримується і частина вітчизняних експертів і журналістів. Хоча є і ті, хто позитивно відгукується про Новака. «Портфоліо цієї людини вражає. Тому, я думаю, що це позитивний крок. Дивлячись на його досвід в Польщі, можна сказати, що людина вирішила проблему використання виділених Євросоюзом безоплатних грошей на розвиток польської інфраструктури », – повідомив в коментарі УНІАН екс-заступник міністра інфраструктури України, експерт з питань транспорту Олександр Кава.  Не секрет, що схожа проблема існує зараз і в «Укравтодорі», коли вже кілька років поспіль держагентство не використовує в повному обсязі виділені міжнародними фінансовими організаціями кредитні кошти. Крім того, експерт зарахував в актив Новака реалізацію знакових інфраструктурних проектів – будівництво дороги Варшава-Берлін і масштабну реконструкцію залізниць.

«Новак – це та людина, яка дуже добре розуміє, що таке інфраструктура, як нею управляти, і якою вона має бути. Для мене це призначення було несподіваним, але сподіваюся, що це буде приємна несподіванка », – підкреслює експерт.

Біографія Новака: злети і падіння

Потрібно відзначити, що у себе на батьківщині, в Польщі, Славомир Новак дійсно зробив блискучу політичну кар’єру – від рядового члена партії до депутата Сейму і міністра. Він закінчив український університет, морську академію і Лондонську бізнес-школу. На зорі політичної кар’єри Новак вступив в Ліберально-Демократичний Конгрес, главою якого був нині відомий польський політик Дональд Туск. Потім, в 2004 році він став депутатом польського Сейму від партії «Громадянська платформа», співзасновником якої була партія «Союз Свободи», утворена в результаті злиття вищезгаданого Конгресу з Демократичним Союзом.

У Сеймі молодий політик в лічені роки пройшов шлях від депутата до заступника голови фракції «Громадянська платформа», а в 2010 році – очолив одне з регіональних підрозділів цієї партії. Новак дійсно зробив блискучу політичну кар’єру – від рядового члена партії до депутата Сейму і міністра / УНIАН Однак, найбільш запам’ятовується пунктом його біографії став період з 2011 по 2013 роки, коли Новак очолював Міністерство транспорту, будівництва і морського судноплавства в уряді прем’єра Туска. За цей час він встиг відзначитися на цій посаді як в хорошому, так і в поганому сенсі. Так, експерти відзначають, що за час його каденції було побудовано найбільшу кількість доріг – понад 850 км. Правда, не все так райдужно. Злі язики подейкують, що його успіх в дорожньому секторі був зумовлений тим, що його попередник уклав левову частку контрактів на будівництво цих доріг, тоді як Новаку залишалося лише побудувати автобани і не красти гроші.

Будучи профільним міністром, він відповідав за річний бюджет в 8-10 мільярдів євро, підготував національний план будівництва доріг на 2015-2023 роки, а також відповідав за підготовку низки інфраструктурних проектів до Євро-2012. В ж / д сфері Славомир Новак запустив процес приватизації державних залізничних підприємств. Крім цього, при Новаку в Польщі велася активна робота по запуску швидкісного залізничного / д руху. Однак, регулярне швидкісне сполучення в Польщі з’явилося вже після його відставки.

До речі, найбільш гучний скандал, що змусив його грюкнути дверима і поставив хрест на своїй кар’єрі в Польщі, пов’язаний з носінням дорогого годинника. Польські журналісти якось запримітили на руці чиновника дорогий годинник швейцарської фірми Ulysse Nardin, вартістю близько 5,5 тис. Дол., Який він «забув» згадати в своїй декларації. І хоча він своєї провини не визнав, проте – добровільно пішов у відставку. Згідно з польським законодавством, Новаку загрожувало до трьох років в’язниці, проте в кінцевому підсумку йому пощастило – він відбувся лише штрафом в розмірі вартості годинника.

Проект під назвою «Новак»

Тепер у Новака з’явився шанс в Україні все почати з чистого аркуша. Не дивно, що той ще в середу, під час розгляду його кандидатури урядом Гройсмана, з ходу презентував план реформувань дорожньої галузі. «Моє бачення реформ – це створення державного дорожнього фонду, і поліпшення співпраці з ЄБРР і ЄІБ. Нам потрібно швидко зробити план будівництва і реконструкції доріг на підставі трафіку. Також ми введемо міжнародні стандарти для контрактів », – зазначив Новак.

Крім цього, він зазначив, що його головними завданнями на новій посаді стане

Славомир Новак / УНІАН «Нам потрібно зробити пріоритетом реконструкцію доріг на наступні 5 років і паралельно, якщо буде капітал, запускати проекти концесійних доріг. Мені також дуже важливо провести внутрішню реформу «Укравтодору» і створити ефективну систему контролю вантажних машин і збору штрафів за перевантаження », – додав поляк, уточнивши, що він відкритий до співпраці і попросив надати йому підтримку в здійсненні реформ в Україні. «Не чекайте дива, мені потрібна ваша підтримка, без підтримки всього уряду я не зрушимо з місця, я запрошую вас в свій проект», – підкреслив новий глава «Укравтодору».

Спасибі Омеляну за поляка

Багатьох цікавило – як на печерських пагорбах з’явився черговий польський експат? Міністр інфраструктури в розмові з журналістами не став приховувати, що запрошення Новака – це цілком його ініціатива. «Ситуація з конкурсом« застопорилася »і я вийшов з таким варіантом … Без нормального керівника ефективність« Укравтодору »дуже низька. Нам потрібен вольова людина з досвідом, який готовий принести зміни. Так вдалося переконати всіх, в тому числі прем’єр-міністра “, – зазначив Омелян.

За словами міністра, Новак не відразу прийняв запрошення очолити« Укравтодор »- його довго довелося вмовляти.” Я його просив 1,5 місяці, щоб він погодився. У нього був свій невеликий приватний бізнес з офісом в Брюсселі. Але у нього є амбіції, які не до кінця були реалізовані в Польщі. Мені приємно, що він готовий їх реалізувати в Україні “, – повідомив деталі переговорів міністр, додавши, що в« Укравтодор »повинен нарешті прийти людина з західним, а не радянським мисленням, що дозволить перетворити підприємство в інноваційну європейську компанію.

” Не можна будувати нові дороги старим заржавленим катком. Не можна перетворити “Укравтодор” в сучасну швидку європейську компанію, використовуючи пострадянський мислення. Європейський керівник повинен наповнити “Укравтодор” європейським змістом », – зазначив Омелян. Правда, поки Новак – аж ніяк не повноцінний керівник. А всього лише виконуючий обов’язки. І йому ще належить пройти кадровий конкурс, якщо той, звичайно, буде призначений найближчим часом.

Правда українській владі треба буде розв’язати ще дуже чутливе питання – призначити Новаку осудну заробітну плату. «Поки вона становить близько 10-12 тисяч гривень, що кидає його в дикий шок. Ми повинні знайти механізм, щоб зарплата була у нього точно вище, – резюмував Омелян. Адже на одному тільки бажанні відновити своє реноме далеко не «заїдеш» … Олександра Данько

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *