Українців через суд змушують повертати субсидії
Держава заборгувала компаніям, що надають комунальні послуги, вже 25,2 млрд грн. Щоб хоч якось покрити свої витрати, за пільговиками відкрито справжнє полювання: їхні декларації та банківські рахунки ретельно перевіряють і, як тільки виявляють щось «зайве», тут же позбавляють субсидій. Таких випадків все більше і більше.
За офіційною статистикою, в січні 2017 року кількість сімей, які отримують субсидії, у порівнянні з груднем 2016 року зменшилася більш ніж на 425 тисяч. І це при тому, що, навпаки, їх повинно було б значно збільшитися через зростання тарифів. Нагадаємо, щоб претендувати на пільги, комунальні платежі повинні перевищувати 15% від сумарного доходу сім’ї.
В Україні вже почали відкривати справи щодо людей, які не вказують покупки понад 50 тис. грн., щоб отримати субсидію. Звертаються до судів, щоб повернути «зайві» виплати по субсидіях, і самі органи соцзабезпечення.
Юрист Ростислав Кравець підтверджує, що як тільки служби соцзахисту отримують інформацію про покупки або фінансовий стан, відразу ж звертаються до суду: «Служби уповноважили перевіряти рахунки, депозити, тим самим розкриваючи банківську таємницю, декларації і реєстри. Якщо з податкової була отримана інформація про те, що людина купила собі телевізор, машину або навіть ліків більш ніж на 50 тис. грн., то вважають, що її потрібно позбавити субсидії, і звертаються до суду».
Економіст Олександр Охріменко зростання боргів пояснює тим, що ніхто не розраховував на такий ажіотаж навколо оформлення субсидій: «Нарощування боргів буде тільки продовжуватися, і ми можемо залишитися без тепла і електрики».
Енергоексперт Валентин Землянський впевнений: єдиний вихід – знизити тарифи. «У бюджеті просто може не вистачити грошей для покриття субсидій. В результаті виникають проблеми з подальшою закупівлею енергії і зростає борг енергоринку, через що «Нафтогаз» також недоотримує гроші. Єдиний вихід: вдвічі знизити тарифи, тоді і на субсидії претендуватимуть тільки 15-20% населення і держава зможе покрити ці витрати», – сказав він.