УКРАЇНЦЯМ ПІДВИЩАТЬ ПЕНСІЙНИЙ ВІК І ВИМОГИ ЩОДО СТАЖУ: КОГО ЗАЧЕПИТЬ

В Україні з 2021 року збільшиться пенсійний вік для жінок і посилять вимоги щодо стажу для всіх. Унаслідок частина українців вийде на заслужений відпочинок пізніше. Про те, коли і як зміняться вимоги – читайте в матеріалі.

Кому підвищать пенсійний вік?

Зараз українки виходять на пенсію у віці 59,6 року. А вже з квітня 2021-го, згідно із законом “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, пенсійний вік збільшать до 60 років. Це стане останнім етапом перегляду правил, ухвалених ще у 2011-му.

Так, уже з наступного року і чоловіки, і жінки матимуть рівні права і повинні будуть працювати щонайменше до досягнення віку в 60 років. До того ж варто відзначити, що ті українки, які досягнуть віку 59,6 року до квітня наступного року, зможуть отримати виплату на пів року раніше. Це зачепить тих, хто народився з 1 жовтня 1960-го до 31 березня 1961 року.

Зараз українці виходять на заслужений відпочинок раніше за всіх у Європі. Ще кілька років тому уряд під тиском МВФ розглядав варіанти перегляду цього показника. Внаслідок розробили систему гнучкого пенсійного віку – залежно від стажу, на пенсію можна вийти в 60, 63 або 65 років.

Як зміняться вимоги щодо стажу?

В Україні у 2021-му на пенсію в 60 років зможуть вийти тільки ті, хто має 28 років стажу. У такий спосіб мінімальна вимога збільшиться ще на 12 місяців. Водночас, щоб докупити рік стажу, доведеться заплатити 31 680 грн (у січні поточного року було 24 937 грн).

Щоб вийти на пенсію в 60 років – від 28 років стажу;

щоб вийти на пенсію в 63 роки – від 18 до 28 років стажу;

щоб вийти в 65 років – від 15 до 18 років.

Так, в Україні поетапно підвищується вимога для виходу на пенсію в 60 років. У 2020-му це 27 офіційно відпрацьованих років, а в 2021-му – вже 28 років. У 2028-му межа збільшиться до 35. Що це означає? Наприклад, якщо вам зараз 40 років, у вас вже має бути щонайменше 15 років стажу.

До кінця 2020 року ті 60-річні, які не напрацювали необхідний мінімальний стаж, можуть отримати спеціальну соціальну виплату. Уже з наступного року соцпенсії призначати перестануть. Громадяни, які не мають достатньо трудового стажу, отримуватимуть зовсім інші виплати.

Так радник міністра соцполітики Микола Шамбір нещодавно сказав наступне: ”Мінімальний страховий стаж, який дає право на пенсію в Україні – це 15 років”. За словами Шамбіра, при 35-ти і 15-ти роках страхового стажу бути однаковою пенсія просто не може.

Через це громадяни, які не мають необхідного мінімального страхового стажу, при досягненні 65 років можуть розраховувати лише на мінімальну суму виплат – спеціальну допомогу. Нараховувати її буде не Пенсійний фонд, а органи соцзахисту населення.

Сума такої допомоги визначатиметься у розмірі не менше прожиткового мінімуму. З 1 липня 2020 року він складає 1 712 грн. Ця допомога буде надаватися і чоловікам, і жінкам при досягненні 65 років.

До речі, мінімальної пенсії в Україні заледве вистачатиме на купівлю необхідних продуктів харчування. Фактичний розмір прожиткового мінімуму на пенсіонера практично на 1458 грн більший, ніж мінімальна пенсія.

Наприкінці вересня Мінсоцполітики запропонувало збалансувати солідарну пенсійну систему в Україні накопичувальним рівнем, щоб не тільки роботодавці, а й громадяни щомісяця робили внески для своєї пенсії.