Скасування понад 160 указів, 2 міжнародних візити та 14 законопроектів: перший місяць президентства Зеленського
Президент також підписав свій перший закон.
Цього тижня Конституційний суд України дав відмашку достроковим виборам, визнавши указ президента конституційним. Тим часом Володимир Зеленський скасував 161 указів своїх попередників. І побував у ключових європейських гравців. Про це йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.
Тридцять днів Україна має нового президента. За цей місяць його Адміністрація змінила вивіску на офіс, щоправда поки тільки на папері. А сама Банкова демонструє максимальну відкритість – тепер тут можна не просто вільно пересуватись і ще й потрапити в цю будівлю в шортах. Сам Володимир Зеленський зберіг головну фішку передвиборчої кампанії – відеозвернення і навіть підписав свій перший закон.
І хоч проміжні підсумки у політиці підбивають лише за 100 днів, ТСН вирішили подивитись наскільки медовим був перший місяць Володимира Зеленського у владі.
Завзяте протистояння між новим президентом і старим парламентом розпочалося в перші 20 хвилин після присяги. Інтрига, що почалася з фрази про розпуск парламенту, продовжилася в Конституційному суді і завершилася рівно за місяць від початку каденції нового глави держави. Шістнадцять людей у червоних мантіях винесли свій вердикт – чи бути дочасним виборам в Україні. Щоправда, хто і як голосував – поки на офіційному сайті не опублікували.
“… конституційний конфлікт між Президентом України та Верховною Радою України щодо підстав дострокового припинення повноважень, який немає правового вирішення. (…) Водночас, носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. (…) народне волевиявлення здійснюється через вибори”, – йдеться в рішенні КСУ.
Щодо наявності в парламенті коаліції, через яку і здійнялося полум’я конфлікту – то Конституційний суд відповісти так і не спромігся. Ймовірно, на вердикт суддів вплинули і опитування, які підтверджували готовність виборців йти на дільниці .
Але в плутанині юридичних формулювань зашифрована ще одна причина. З’ясувалося, що місяць тому двоє депутатів з проросійського проекту “За Життя” Нестор Шуфрич і Василь Німченко подали заяву до ДБР про захоплення влади у неконституційний спосіб президентом Порошенком, головою Верховної ради Парубієм і прем’єром Гройсманом. І однозначна відповідь КСУ “ні, не було” могла б поставити під сумнів не лише існування самого парламенту останні 3 роки, а й уряду Гройсмана, який призначався вже після виходу з коаліції “Європейська Україна” фракцій “Батьківщина”, “Самопоміч” та “Радикальна партія”.
Перші тридцять днів президента Зеленського на посаді – це показова демонстрація аж ніяк не легкої передачі влади від ексів своїм наступникам. З президентського офісу до Верховної ради загалом надійшло 14 законопроєктів, але не підтримали жодного. Від закону про імпічмент до незаконного збагачення. У відставку не змогли піти навіть ті, хто сам хотів – прем‘єр Гройсман, голова МЗС Клімкін та голова СБУ Василь Грицак.
Цього тижня запропонували карати кнопкодавців гривнею (до 85 тис грн), а прогульників, які за підрахунками Комітету виборців складають 98% парламенту – зобов’язати відпрацьовувати прогули на громадських роботах. Та нинішній парламент наполегливо блокує усі законодавчі ініціативи Зе-команди .Тому протягом першого місяця Зеленський взявся за укази: він звільняє (40 указів), призначає (55 указів) та скасовує укази попередників (168 указів).
“Ми провели повну інвентаризацію указів президента. Те, що неможливо було винести з Адміністрації. Це укази, які втручаються в економіку і сьогодні вони скасовані. Йдеться про драконівські штрафи про порушення касової дисципліни”, – заявляв Зеленський на зустрічі з бізнесом.
Деякі із 160 скасованих документів датуються ще 1993 роком, коли економіка країни була геть іншою. Ба більше, в деяких указах ще фігурують радянські назви. Скасована норма про 1% від угоди для нотаріусів, що дратувала бізнесменів. Сам Зеленський пообіцяв, що підприємцям дихати стане легше і розповів про домовленості з крупним бізнесом.
“Роль держави в економіці на наступні 5 років буде зводитись до трьох речей: перше – не заважати бізнесу працювати, друге – побудувати для бізнесу інфраструктуру та створити умови, щоб робити бізнес в Україні було просто зручно, третє – фокус на освіті, науці, фокус на технологіях”, – зазначав Зеленський.
Утім виклики зовнішні теж нікуди не ділись. Цього тижня Зеленський здійснив свій другий закордонний візит до найвпливовіших у Євросоюзі Франції та Німеччини. Обидва відрядження показали готовність цих країн підтримувати Україну проти російської агресії. Однак новий український президент особисто відчув наскільки важче і важче Європі опиратися путінському режиму. Наприклад повернення Росії у ПАРЕ вже явно схоже на консенсус євроеліти.
Президент Зеленський на міжнародній арені виглядає впевненіше, а його заяви чіткішими. Він публічно заявив, що не збирається домовлятись із маріонетками, переговори можливі лише з справжніми господарями війни.
Ті ж, хто закликають виконувати Мінські домовленості найбільше і самі їх геть ігнорують, сидять відомо де. Це стало очевидним, після другої за цей місяць зустрічі Тристоронньої контактної групи у Мінську, де не вдалося досягти навіть найменшого прогресу. Наступного дня очільник Кремля Путін давав щорічну пряму лінію. Про Україну як завжди нахабно і агресивно з потрібними Кремлю прізвищами.
“Ось він був у Франції і сказав, що не збирається йти на контакт з сепаратистами. А як він збирається це вирішувати? З питанням про Медведчука. Ось він був у мене нещодавно, але питання повинні вирішуватися комплексно”, – розповідав російський президент.
Путін намагається пролізти в український парламент. Медведчук з бригадами Бойка та Рабіновича – це просто ще один наступ в гібридній війні, який мало чим відрізняється від крупного калібру на Донбасі. Лише за минулу добу Україна втратила ще одного свого героя, а 8 наших воїнів – отримали поранення. І всі розуміють звідки прилетіли снаряди.
Насправді, за перші тридцять днів Зеленському таки вдалося дещо зробити, наприклад ліквідувати Адміністрацію Президента. Перемога в Конституційному суді укріпила його позиції. Але наступні дві третини 100-денного рубежу пролетять дуже швидко. Потрібні інші перемоги. Кредит довіри – річ дуже нетривка.
Ірина Прокоф’єва