Рахункова палата звинуватила МОЗ у безгосподарності та безконтрольності під час закупівлі ліків

За даними аудиторів, МОЗ не забезпечило справедливого пропорційного розподілу виділених із державного бюджету коштів відповідно до актуальних потреб пацієнтів. 
Через безгосподарність Міністерства охорони здоров’я держава Україна зазнала мільйонних збитків, повідомила 24 квітня Рахункова палата за підсумками аудиту закупівель МОЗ.

У відомстві зазначили, що порівняно із 2015 роком значно зменшилися закупівельні ціни, за якими купували ліки. Проте МОЗ, витративши у 2017–2018 роках 11,9 млрд грн на закупівлю ліків і медзасобів із залученням міжнародних організацій, не забезпечило своєчасного доступу до них пацієнтів. Через це фактичний рівень покриття потреб пацієнтів у 2018 році залишився на рівні 2017 року.

“Безгосподарність та безконтрольність із боку МОЗ призвела до порушення умов договорів, укладених із міжнародними спеціалізованими організаціями”, – наголосили аудитори.

У відомстві заявили, що МОЗ припустилося “порушень та управлінських прорахунків” під час використання лікарських засобів, вакцин та медичних виробів, закуплених коштом держбюджету 2016–2017 років.

Зокрема, міністерство прийняло від міжнародної організації ліки для онкохворих і дітей, хворих на хронічні вірусні гепатити, на суму 59,7 млн грн, із термінами придатності меншими, ніж це було визначено в угодах. МОЗ не стало вимагати від організації підтвердження про заміну ліків у разі невикористання до закінчення терміну придатності.

Аналогічно міністерство прийняло ліки на суму 58 млн грн без гарантії їх заміни в разі невикористання до закінчення терміну придатності. Це створило ризики завдання шкоди державі внаслідок втрати ліків після закінчення терміну їх придатності.

Було прострочено ліки на суму 6,75 млн грн, із них майже на 1 млн грн ліків уже утилізовано.

“Зазначені факти містять ознаки кримінальних правопорушень і потребують правової оцінки правоохоронними органами”, – заявили в Рахунковій палаті.

Аудитори також встановили, що за погодженням із Міністерством охорони здоров’я коштом держбюджету 2016–2017 років для лікування онкохворих дітей було закуплено ліки (off-label) на загальну суму 47 млн грн. Водночас в інструкціях із застосування цих ліків є обмеження щодо їх використання для дітей.

“Рахункова палата рекомендує МОЗ розробити нормативний акт, який урегулює питання призначення та критерії використання таких ліків для дітей”, – заявили в Рахунковій палаті.

У 2015 році МОЗ передало закупівлі ліків за 12 державними програмами на суму понад 2 млрд грн трьом міжнародним організаціям: Дитячому фонду ООН (ЮНІСЕФ), Програмі розвитку ООН (ПРООН) і британському закупівельному агентству Crown Agents.

У квітні 2018 року в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун сказала, що МОЗ підписало угоди з міжнародними організаціями на закупівлю ліків у 2018 році на суму 5,9 млрд грн із державного бюджету. Вона зазначала, що закупівлі медпрепаратів через міжнародні організації у 2016 році дали можливість заощадити до 40% коштів, виділених на ці цілі, що було підтверджено відповідними висновками Рахункової палати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *