Порахуємо свої пенсії
Мій друг Данило Монін, який дуже любить цифри, порахував недавно, що якщо людина буде відкладати $ 40 в місяць (сьогодні 1120 грн – приблизно сума ЄСВ з середньою ЗП) протягом 30 років, то можна отримувати пенсію $ 200 (сьогодні 5600 грн) в місяць протягом 20 років, що значно вище поточної пенсії від держави. Або не витрачати накопичені $ 32000 і отримувати щомісяця $ 132.
Встають відразу кілька питань. Перший – хто забезпечить 5% річні у валюті нашому громадянину? Країни Балтії, Грузії, східної Європи вирішили це питання приходом великих іноземних банків. У країни Балтії зайшли скандинавські банки, забезпечили збереження пенсійних накопичень і дешеві кредити. Для того, щоб вони зайшли до нас, потрібно прийняти пакет законів про валютне регулювання, виконання контрактів і прозорість реалізації заставного майна. З ростом економіки та розвитком фондового ринку іноземні пенсійні фонди зможуть інвестувати в Україну.
Друге питання – ті люди, які почали відкладати собі на старість в приватні пенсійні фонди, повинні платити в старий пенсійний фонд? Припустимо, що ні. Але якщо всі українці почнуть сьогодні відкладати собі на старість той ЄСВ, який раніше йшов в пенсійний фонд, чим виплачувати пенсії сьогодні?
Які варіанти рішень? Ділити ЄСВ 22% поступово на дві частини – 20% в ПФ, 2% в НПФ (недержавний). На наступний рік 18% в ПФ, 4% в НПФ. І так до тих пір, поки всі 22% не підуть в НПФ. Тобто ми пройдемо цей шлях за 11 років.
Очевидно, що пенсійний фонд з кожним роком буде втрачати і втрачати надходження. Вихід запропонований грузинським досвідом. Мінімальна пенсія повинна вважатися соціальною допомогою і виплачуватися тільки в тому випадку, якщо пенсіонер її потребує, що визначається за встановленими критеріями – майно, депозити, діти е-декларанти, великі покупки та ін. Тобто частина пенсіонерів, що забезпечили собі безбідне існування, не будуть отримувати соціальну допомогу.
Де ще шукати резерви для поповнення бюджету? Перше – це закриття контрабанди. Друге – обкладання податком виведення капіталу, який за міжнародними оцінками становить 300 млрд грн щорічно. Третє – контроль трансфертного ціноутворення. Четверте – контроль за видобутком корисних копалин, наприклад, бурштину, газу, металів. П’яте – реформа податкової служби та припинення схем з ПДВ. Шосте – приватизація. Сьоме – радикальне скорочення кількості держслужбовців. Восьме – розвиток приватного сектора в освіті та охороні здоров’я з перетіканням бюджетників в приватний сектор.
Як бачимо, резерв дуже великий. Щороку надходження від ЄСВ в ПФ будуть зменшуватися, а надходження від імпорту, видобутку корисних копалин, податків будуть збільшуватися. Це якщо проводити реформи. За 11 років можна потроїти ВВП, пострадянські країни показали це. А значить, і грошей на виплати пенсіонерам буде вистачати. Це якщо проводити реформи.
Що зараз робиться не так? Взято курс на знищення середнього класу замість курсу на його підтримку і розвиток. Курс на тінізацію, на страх і залякування. Помилки, допущені урядом:
1 мінімальна зарплата 3200
2 знесення МАФів, рейдерство, незахищеність власності
3 введення РРО, як нібито захист споживача, хоча споживач не просив
4 введення штрафів до 320 000 долл, що різко збільшило ризик ведення бізнесу
5 спроба боротьби з контрабандою у ФОПах, а не на кордоні
Це дуже негативна тенденція, коли всі ті, у кого рила в пуху, намагаються змусити жити за законом тих, хто утримує себе і цю країну.