Пристайко про мінський процес: у нас є папка з варіантом №2
Про це міністр закордонних справ України Вадим Пристайко розповів в інтерв’ю РБК-Україна.
“Як професійна дипломатична команда, яка забезпечує президенту можливість ведення переговорів, ми просто зобов’язані надати варіант №1 вирішення проблеми. У нас є папка з варіантом №2, на випадок якщо №1 не працює. У ній написано, що якщо мінський процес не реалізується, треба мати інший напрям дій”, – заявив Пристайко.
Міністр також розповів про “операцію з підтримання миру”, яка не передбачена Мінським процесом.
“І навіть коли лідери її (операцію, – Ред.) обговорюють, виникає справедливе запитання: так ми виходимо з мінських угод? Тобто я не сказав нічого” антимінського “, навпаки, лідери давно вже обговорюють можливість змін, які передбачають можливість місії з підтримання миру”, – сказав він.
Водночас Пристайко додав, що у випадку, якщо цей варіант не спрацьовує, наприклад, Росія блокує рішення Радбезу ООН і місія не виникає, тоді, дипломатична система дістає третій варіант.
“І у нас в запасі є ще кілька варіантів, які вимальовувалися вже президенту в загальних рисах”, – додав міністр.
Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко хотів би, що Центральна виборча комісія обговорила і дала рекомендації, як провести законні вибори на території ОРДЛО.
“Чим довше ми будемо обговорювати в теорії, а не шукати шляхи, як порахувати людей, які там залишилися, або як забезпечити голосування переміщених осіб і інші питання, тим довше виборів не буде. Якщо з цього не починати, то, очевидно, що ця історія не відбудеться і вибори будуть відкладені”, – сказав він в інтерв’ю “РБК-Україна“.
“Я сам можу назвати масу проблем і причин, чому цього не зробити. Я хочу, щоб професіонали зібралися і сказали: ця ситуація не є звичайною і прописаною в процедурах, але, розуміючи специфіку, ми вже почали напрацьовувати і ось є такі-то пропозиції. Ми як МЗС працюємо над цим, але ми не професіонали в проведенні виборів”, – додав Пристайко.
“У нас є Центрвиборчком. І ці люди замість того, щоб вдесяте розповідати нам, чому це неможливо, повинні сказати: ми сіли, поговорили, ось це можна зробити, це – складніше, це – не можна. Щоб, врешті-решт, ми вийшли на чесні й прозорі вибори, максимально можливі в цій ситуації”, – заявив він.
“Хотілося б, щоб участь у них брали всі, у тому числі переміщені особи. Можливо, для них потрібно застосувати електронне чи дистанційне голосування”, – сказав Пристайко.
“Як взяти, суто логістично, два мільйони людей і повернути їх? Куди повернути, якщо їхні будинки зруйновано? Вони точно хочуть повертатися? А ті, хто виїхав до Росії, Білорусі чи на заробітки в Європу, ми їх по одному будемо назад повертати? Найпростіше прикритися інструкціями і порядками і говорити, що все це неможливо, і чекати, поки воно само собою якось вирішиться”, – додав він.
Пристайко підтвердив, що від заявлених умов щодо виборів Україна не відступить.
“Ніякої “зради” не заплановано”, – сказав він.
“Легко відштовхуватися від уже прийнятого рішення: БДІПЛ ОБСЄ повинні сказати, наскільки вибори були прозорі. Вони свою оцінку будують на певних умовах, у яких абсолютно чітко прописано, що має бути забезпечено на виборах, зокрема, те, про що ви говорите: ситуація з безпекою, доступ ЗМІ і т.д. Очевидно, кожен із цих критеріїв має бути забезпечений. Жодних інших планів і підкилимних домовленостей у нас немає”, – додав міністр.