Loading...

Перевірки малого й середнього бізнесу: деталі нововведень

Парламент прийняв два законопроекти, що стосуються перевірок підприємців.

Зокрема, продовжено мораторій на перевірки малого та середнього бізнесу до 31 грудня 2017-го.   Також підприємства планово будуть перевіряти рідше. Про деталі нововведень розповідає Сергій Доротич, голова ВГО “Союз захисту підприємництва”, пише газета “Експрес”.

  — Сергію Івановичу, то малий і середній бізнес не перевірятимуть ще рік?

— Так, якщо законопроект №3153 “Про особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” схвалить очільник держави. Мораторій на планові перевірки малого та середнього бізнесу продовжено до кінця наступного року. Це не стосується перевірок Державної фіскальної служби і Державної фінансової інспекції.   Не можна сказати, що перевірки повністю заборонені. Документ передбачає можливість проведення позапланових перевірок, якщо на це є вагомі причини.

  — Які?

— Це чотири підстави: за рішенням суду, за заявою суб’єкта господарювання при аварії на виробництві, при обгрунтованому зверненні фізичної особи та узгодженні компетентного органу Державної регуляторної служби. За таких умов Державна регуляторна служба приймає рішення і надає дозвіл на перевірку того чи іншого суб’єкта господарювання.   Дозволяється проводити планові перевірки тільки Державній ветеринарній і фітосанітарній службі. І це, думаю, правильно, бо йдеться про безпеку харчових продуктів. Погоджуюся, що цей сегмент потрібно контролювати. Бо зловживаннь у цій сфері безліч. Фальсифікат, контрафакт — це великі проблеми, бачимо чимало випадків отруєння неякісними харчами та напоями. Адже є ще багато нечесних підприємців.

  — Мораторій на перевірки діє й сьогодні. Чи дотримуються його контролюючі органи?

— Було чимало випадків зловживань, контролюючі органи в незаконний спосіб намагалися перевірити бізнес, подекуди  перевіряли і навіть накладали санкції. Але все-таки продовження мораторію — це законодачо закріплене право підприємців відстоювати свою позицію в тому, що їх не мають права перевіряти.

  — Чому цей закон є важливим для малого та середнього бізнесу?

— Бо, на жаль, держава не провела відповідні реформи практично в жодній сфері — ні в судовій системі, ні в екологічній, не реформована й санепідемслужба. Як була нормативна база з двояким трактуванням і можливістю зловживати, займатись здирництвом  і вимагати хабарі у підприємців, так і залишилася. Посадовці, як то кажуть, перемістилися з одного крісла в інше, провели ротацію, навіть, люстрації не відбулося і все. Відтак залишати бізнес під молотом репресивних органів, які, незважаючи на вивіски, все ще продовжують діяти по-старому, нелогічно в сьогоднішній економічній ситуації. Мораторій — це рятівне коло для бізнесу від репресивної машини вже новітніх корупціонерів.

— Які ще зміни стосуватимуться планових перевірок бізнесу?

— Вони прописані в законі №2418а “Про основні засади державного контролю в сфері господарської діяльності щодо лібералізації системи державного контролю”.   Законопроект передбачає створення електронного реєстру, до якого вноситимуть усі планові та позапланові перевірки бізнесу, їх причини, ініціаторів, зміст та результати. План перевірок будуть складати на рік наперед без права його змінювати. Квартальні плани скасують. Планові перевірки проводитимуть за річним планом, який затверджуватиме орган контролю не пізніше 1 грудня року, що передує плановому.    Максимальна кількість перевірок визначатиметься тим, до якої групи ризику належить бізнес. Якщо підприємство віднесено до високого рівня ризику, то планові перевірки проводитимуться не частіше, ніж раз на два роки, середньго — раз на три роки, низького — один раз на п’ять років. Це, думаю, правильно і відповідає європейській практиці. Наприклад, одне підприємство випускає шкарпетки, інше — ртутні прибори. Зрозуміло, що діяльність таких підприємств різна, і виробника ртутних приборів потрібно перевіряти жорсткіше.

— Чи передбачені терміни перевірок?

  — Термін перевірки підприємства не може перевищувати десяти робочих днів. Перевірка суб’єктів малого підприємництва не може тривати довше як п’ять днів. Сумарна тривалість усіх перевірок підприємства протягом року не може перевищувати 30 робочих днів, якщо мова йде про суб’єкти малого підприємництва — 15 робочих днів.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *