Обережно: Вчені назвали шість харчових звичок, які погіршують настрій і самопочуття

“Численні дослідження підтвердили залежність між поганим настроєм і харчуванням. Більше того – тепер відомі продукти, яких варто уникати”, – пише у своєму блозі Еріка Вагнер, повідомляють Патріоти України з посилання на агентство Ненудні новини, и продолжает:

“Як правило, ми думаємо, що результат здорового харчування – здорове тіло. Звичайно, це так, але ви ж пам’ятаєте, що в здоровому тілі ще й здоровий дух. У всіх бувають дні, коли самопочуття прекрасне – ми енергійні, позитивні, задоволені собою . Але бувають і інші моменти, коли відчувається втома, млявість і смуток, здавалося б, без будь-якої причини. В цій колонці я хочу поговорити про залежність між нашим харчування і настроєм, а саме – тривогою і депресією.

1. Залежність від кофеїну

Іноді кава – єдине, що підтримує нас у вертикальному положенні і допомагає рухатися протягом дня. По дорозі на роботу ми обов’язково зупинимося в кафе, щоб випити чашечку або купити на винос напій, що дає заряд енергії і бадьорості. Після обіду, коли відчуваємо, що сили ось-ось вичерпаються, випиваємо ще одну чашку, щоб дотягнути до кінця робочого дня. На жаль, в реальності кофеїн не завжди виробляє очікуваний ефект, але при цьому завдає шкоди нашому організму.

Якщо щоденне споживання кави стає для вас гострою необхідністю, ви більше не п’єте її для тимчасової «підзарядки» енергією. Ви п’єте її, тому що тіло тепер залежить від кофеїну і має потребу в ньому, щоб нормально функціонувати. За даними новітніх досліджень, якщо в такому випадку організм не отримує кофеїн, спостерігається зниження рівня серотоніну, що веде до неспокою, дратівливості і нездатності зосередитися.

2. Занадто багато цукру

На сьогоднішній день середній американець споживає близько 32 чайних ложок цукру в день. Ми всі знаємо, що продукти з високим вмістом цукру шкідливі для здоров’я, оскільки впливають на розвиток багатьох хвороб і вироблення життєво важливих гормонів. За тягу до солодкого, серед іншого, відповідає серотонін. Він має вирішальне значення для регулювання ряду функцій організму, в тому числі сну, контролю болю і травлення. Низький рівень серотоніну також пов’язаний з пригнобленою імунною функцією.

Крім того, цукор підвищує кров’яний тиск, що веде до зростання вироблення кортизолу. За рахунок чого збільшується і вироблення гормонів щитовидної залози, викликаючи проблеми з травленням або з репродуктивною системою: коли рівень кортизолу занадто високий, це може привести до безпліддя і навіть викидня.

3. Споживання алкоголю

Більшість з нас знають, що алкоголь є депресантом. Але ми п’ємо, ніколи не замислюючись про наслідки і не переживаючи ні про що, крім похмілля. Мало того, що алкоголь для багатьох є заспокійливим засобом, він також виступає в якості стимулятора. Він пригнічує збудливий нейротрансмиттер глутамат і збільшує гальмівний нейромедіатор під назвою аміномасляна кислота. У перекладі загальнодоступною мовою це означає, що думки, мова і рухи під впливом алкоголю сповільнюються, і чим більше ви п’єте, тим сильніше такий ефект. Зловживання алкоголем дійсно піднімає рівень серотоніна в мозку, але тимчасово. Крім іншого у нього і ряд інших побічних ефектів.

4. Занадто багато смаженої або жирної їжі

У всіх бувають невдалі дні. Гаразд, може бути, кілька невдалих днів поспіль. Коли такі дні накопичуються, ми зазвичай звертаємося до того, що змушує нас “відчувати себе краще”. Ви в курсі, що я маю на увазі: печиво, морозиво, чіпси – можете продовжити список. Але, як часто ви дійсно відчули себе краще після того, як з’їли щось з цього списку? Я маю на увазі, зовсім чесно: насправді краще? Як правило, «краще» виникає лише в момент, коли ми їмо, але пізніше часто шкодуємо про зроблене. Ви поняття не маєте, що ці продукти насправді роблять з психічним здоров’ям. Мало того, що смажена їжа веде до ожиріння, вона ще й безпосередньо пов’язана з депресією. Взагалі все, що готується на гідрогенізованих маслах або містить трансжири, потенційно сприяє депресії.

5. Надмірне споживання солі

Я так люблю сіль, що носила б сільничку у своїй сумочці, якби люди не дивилися на мене як на божевільну. Я завжди знала, що занадто багато солі – це погано, але я не знала, що це моя проблема, поки сусідка по кімнаті не почала купувати масло без солі. Я навіть не підозрювала, що це таке. Ви, можливо, не знаєте, що сіль підвищує кров’яний тиск. Це, в свою чергу, вимагає, щоб ваше серце працювало на знос.

Постарайтеся усвідомити, що при приготуванні їжі в домашніх умовах замість солі можна використовувати трави і спеції для додання смаку страв. Крім того, намагайтеся уникати вживання продуктів з великою кількістю солі в нічний час, тому що в цей час ваше тіло повинно відпочити від важкого дня. Так що уникайте перевантажувати його в цей час і змушувати працювати ще більше.

6. Пропуск сніданку

Я розумію, що деякі з вас просто не снідають. Або у вас є залізне виправдання: “у мене немає часу на сніданок”. А чи знаєте ви, що сніданок – найважливіший прийом їжі за день, і його пропуск може фактично призвести до зниження рівня цукру в крові. Це означає, що мозок буде працювати на низьких оборотах, і якщо ви страждаєте від депресій, не забувайте: вам необхідний мозок, що працює в повну силу, який буде допомагати впоратися з недугою.

Іноді ми пропускаємо сніданок, і до самого обіду не відчуваємо голоду, так що просто живемо в такому режимі. Реальна причина, по якій ви не відчуваєте себе голодним, полягає в тому, що організм привчений не їсти в цей час. Але така звичка пізніше може призвести до серйозних проблем. Зробіть собі послугу і приготуйте пару яєць або трохи овочів вранці – підзарядіть себе. Ваше тіло, а також дух будуть вдячні.

А ось список продуктів, споживання яких поліпшує настрій:

темно-зелені листові овочі

грецькі горіхи

авокадо

ягоди

гриби

цибуля

помідори

квасоля

насіння

яблука

жирна риба

Звичайно, нерозумно вважати, що дієта – єдиний відповідальний за тривогу і депресію. Але після публікації результатів ряду досліджень у лікарів не залишилося місця для сумнівів: безумовно, зв’язок між дієтою і психікою є. Зрештою, у нас тільки одне тіло і один розум, і дуже важливо знати, які продукти харчування вибирати, щоб позитивно вплинути на них “.