ГПУ затримала власника компанії, який намагався нажитися на е-декларуванні

У Дніпрі затримали директора естонської компанії, яку підозрюють у відмиванні коштів на розробці системи електронного декларування. Компанія, кажуть, фіктивна.

 Керівника естонської фірми «Аполінея» затримали напередодні, 22 листопада, ввечері, повідомляє 24 канал.

Прокуратура підозрює, він очолював фіктивне підприємство, на рахунок якого незаконно перевели 140 тисяч доларів. Йдеться про українську компанію Miranda, яка розробляла програмне забезпечення для системи е-декларацій. На цей проект програма розвитку ООН виділила близько 3 мільйонів гривень, а згодом почався скандал. Генпрокурор Юрій Луценко звинуватив фірму у несплаті податків на мільйон гривень.

В офісі Miranda СБУ спільно з фіскальною службою провели обшуки. Колишнього керівника компанії Юрія Новікова затримали, згодом суд відпустив його під особисте зобов’язання і заставу у майже мільйон гривень. Адвокат підозрюваного каже, що усі звинувачення вигадані, а головна мета справи проти розробника – дискредитація самої системи е-декларування.

Це пов’язано із запровадженням системи електронного декларування в Україні і намаганням в такий спосіб виставити в поганому світлі як розробників, а відповідно і саму систему, – зазначив адвокат Юрія Новікова Сергій Загородній.

Таку версію не виключає і голова Громадського люстраційного комітету Олександра Дрік.

«Ми говоримо про свідому маніпуляцію для того, щоб позбутися системи електронного декларування як антикорупційного інструменту. Сам факт існування у відкритому доступі тих декларацій становить загрозу для всіх високопосадовців в цій країні», – повідомила чиновниця.

Олександра Дрік згадує, що після розробки системи е-декларування Miranda, Державна служба спецзв’язку і захисту інформації внесла в неї суттєві зміни, але які саме не знає ніхто. Щоб встановити істину достатньо провести незалежну експертизу системи. Відповідні рішення схвалили і в НАЗК, і в Кабінеті Міністрів, але, Держспецзв’язок доступу не дає.

В системі так і не працює автоматизований аналіз декларацій. Статки чиновників перевіряють дуже мляво. І найголовніше – поки жодного слугу народу не притягнули до відповідальності за незаконне збагачення.