День пам’яті та примирення в Україні

8 травня в Україні відзначають День пам’яті та примирення, присвячений пам’яті жертв Другої світової війни 1939-1945 років.

Дата приурочена до річниці капітуляції нацистської Німеччини 8 травня 1945 року. Саме цей день прийнято вважати Днем перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

В Україні День пам’яті та примирення відзначають із 2015 року.

Світлина від Україна. Згадати Все.

Згідно з законом, шанобливе ставлення до пам’яті про перемогу над нацизмом у Другій світовій війні, ветеранів війни, українському визвольному русі та жертв нацизму є священним обов’язком держави та громадян України.

Символом вшанування пам’яті жертв Другої світової війни є червоний мак. Ця квітка – пам’ятний знак жертв усіх військових і громадянських конфліктів, а також відображення кривавого сліду від пострілу.

Коли стверджують, що історія, навіть через багато десятиліть, потужно впливає на свідомість та вчинки наступних поколінь – то трагічна доба Другої світової війни є найкращим тому свідченням. Що означає для теперішніх українців 73-я річниця завершення Другої світової війни в Європі? Чому варто про це пам’ятати і чи варто взагалі? Відповіді шукав дописувач газети «День». Він вважає, що існують одразу кілька концептів цієї війни і всього, що з нею пов’язане. Перший – агресивно імперський концепт «победобесія» класичного «путінського» розливу. Видання наголошує, що це – «геббельсівський» стиль цинічного виправдовування, в тому числі і прямої військової агресії Росії проти України. Це – безмежно цинічна й огидна спекуляція на пам’яті загиблих у Другій світовій. Окрім цього, історія вже давно розставила усі належні акценти: соціально, економічно та, зрештою, і політично перемогу у війні здобув не сталінський СРСР, а цивілізований світ, і здобутки «переможеної» Німеччини в порівнянні з «переможцями» свідчать самі за себе, наголошує газета.

Дописувач газети «Голос України» вважає Другу світову війну ідеологічною. Нинішні події на сході України також мають ідеологічне підґрунтя, і по цій лінії також проходять асоціації з тим періодом. Виявилося, що в суверенній Україні доволі тривалий час існувала радянська інерція традицій, в основі якої лежало табу на переосмислення феномена війни. Ідеологічний апарат у СРСР зумів витончено поєднати дві іпостасі – трагізм і жертви, з одного боку, та героїку і право пишатися Перемогою – з іншого. Про те, як можна декомунізувати історичну пам’ять, розповідає парламентська газета.

Зауважимо, що в більшості країн Європи, а також у США та Великобританії свято Перемоги у Другій світовій війні відзначають 8 травня під офіційною назвою День перемоги у Європі. Крім того, деякі країни в цей день відзначають День пам’яті та примирення, присвячений пам’яті жертв Другої світової війни, проголошений Генасамблеєю ООН.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *