”Будуть катастрофи і аварії”: Україну попередили про брак питної води

В Україні зношеність мереж водопостачання досягла загрозливого показника 50%. Кількість аварій на водопроводі і техногенних катастроф подвоїлася, і якщо не почати терміново вживати заходів, найближчим часом не варто чекати питної води з кранів.

Про те, як вирішити проблему з водопостачанням в Україні, розповіла в ефірі ObozTV віце-президент асоціації “Укрводоканалекологія” Ольга Бабій.

“Ми бачимо щодня на вулицях гейзери, пориви, аварії. Давайте візьмемо, що наші міста закладалися в 70-80-х роках минулого століття. Термін експлуатації будь-якого трубопроводу – сталевого або залізобетонного – 50 років. Вони вже вичерпали себе, у нас під землею майже нічого не залишилося”, – заявила вона.

За словами експерта, сьогодні є чотири основних джерела фінансування заміни і ремонту мереж.

“Перший рівень – тарифна політика, що для нас не дуже популярно. Через тарифи водоканали взагалі не інвестували 25 років у мережі. Другий рівень – обласні та місцеві бюджети повинні звернути увагу на існуючі критичні проблеми інфраструктури по воді. Третій рівень – державний бюджет… І останнє джерело – це запозичення, тому що без них ми, на жаль, не впораємося”, – розповіла вона.

Бабій зазначила, що Україна повинна піти шляхом Європи і цивілізованого світу, і вкладати кошти в енергозбереження.

“Якщо в структурі тарифу на воду в Україні вартість електроенергії становить 35%, то в цивілізованому світі це 12-15%. Коли ми починаємо вкладати в енергоефективність у воді і каналізації, у нас з’являються кошти для заміни мереж. Це ланцюгова реакція, яка дозволить запустити галузь не тільки водопостачання. Це будівництво, проектування, виробництво насосів і труб в Україні – три суміжних галузі, які запускає реконструкція водопостачання”, – пояснила вона.

“Будуть техногенні катастрофи, які ми спостерігали минулого року – складені колектори в Миколаєві, відсутність води в Прилуках, аварії в Харкові та інших містах. Це буде відбуватися все частіше і частіше, періодичність виросте вдвічі. Уже зараз аварійність зростає вдвічі”, – підкреслила експерт.

Як повідомлялося, за підрахунками експертів асоціації “Укрводоканалекологія”, для реконструкції підприємств водопостачання та водовідведення України необхідно близько 40 млрд доларів. “Якщо не вжити термінових заходів для підтримки складного водопровідно-каналізаційного господарства, вже в найближчому майбутньому можна поставити під загрозу надання в Україні послуг централізованого водопостачання та водовідведення”, – відзначають експерти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *