“Бориспільський експрес”: піар і корупція?

У цьому році “Укрзалізниця” завершила два великих проекти, до яких була прикута увага громадськості: “Бескидський тунель” і “Kyiv Boryspil Express”.

Однак “Укрзалізниця” не була б “Укрзалізницею”, якщо б на кожному доброму ділі не намагалася реалізувати корупційну схему.

Якщо у випадку з Бескидським тунелем кримінальну справу НАБУ, пов’язану з компаніями з оточення братів Дубневичів (БПП), ще можна було звалити на “папередніков”, оскільки основні його епізоди відбувалися в 2015 році, – то з “Бориспільським експресом” все значно простіше: його почали будувати за часів нинішнього правління УЗ, і ніхто інший на ситуацію не впливав.

До того ж всі закупівлі для “Бориспільського експреса” майже на 130 млн грн проводив Регіональний філіал “Південно-Західна залізниця”, керівництво якої називають наближеним до Євгенія Кравцова.

Справа в тому, що більшість керівників філій УЗ були обрані ще за часів Балчуна, але “Львівська залізниця” та “Південно-Західна залізниця” змінили директорів вже після призначення в.о. голови правління “Укрзалізниці” Є.Кравцова, оскільки останній не зміг знайти спільну мову з їх – уже колишнім – керівництвом.

Директором філії “Південно-Західна залізниця” навесні нинішнього року став екс-депутат Харківської облради від фракції “Відродження”, доцент кафедри кримінального права та кримінології Харківського національного університету внутрішніх справ Роман Веприцький. Відомий він тим, що працюючи в правоохоронній системі, примудрився зробити заощаджень на 8,1 млн грн готівкою, зазначених в його декларації.

Пояснити призначення людини з правоохоронної системи директором регіональної залізниці можна хіба що наявністю необхідних для цього особистих зв’язків. Адже ні освіта, ні попередній досвід Веприцького взагалі жодним чином не перетинаються з залізничної сферою.

Фірма з вулиці Зоологічної

У Києві в звичайній житловій п’ятиповерхівці за адресою вулиця Зоологічна, 4-а знаходиться якась квартира №139. Зовні вона нічим не відрізняється від інших квартир цього будинку, за єдиним винятком – в ній зареєстровано понад 800 юридичних суб’єктів. І суб’єкти ці досить непрості.

Звичайно, 800 фірм в одній квартирі фізично поміститися не можуть. Тому всім зрозуміло, що ця адреса використовується певної конторою для збуту “фірм під ключ”. Але за всі роки існування квартири №139 ні податківцям, ні правоохоронцям чомусь навіть в голову не прийшло провести перевірку діяльності цих товариств.

Відсутність компанії за місцем реєстрації є одним з головних підстав для анулювання свідоцтва платника податку органами ДФС. Але це не стосується зазначеної адреси.

Раніше послугами “розміщення” у квартирі №139 користувалося ТОВ “УТМК”, яке уклало з залізницею контрактів більш ніж на 200 млн грн, і ТОВ “Інтер Прайс”, у якого мільярдні контракти з Міноборони. Звичайно, тут зареєстровані гравці й поменші.

Після призначення Романа Веприцького директором “Південно-Західної залізниці” на тендерах з благоустрою та облаштування “Бориспільського експреса” з’являється новачок – ТОВ “Рілейд”. Фірма, прописана в квартирі №139 на Зоологічній, 4-а, за кілька місяців отримує контрактів на 28 млн грн. У тому числі 14 млн на “роботи по виготовленню, монтажу та фарбування металевих конструкцій галереї, влаштуванню перильних огорожі і накриття навісів пасажирської платформи”, 6 млн – на виготовлення навісу залізничної платформи, 2,8 млн – на спорудження земляного полотна залізничних колій і 4 , 6 млн – на благоустрій та озеленення територій.

Всі ці роботи виконувалися в рамках проекту “Організація залізничного пасажирського сполучення м.Київ – міжнародний аеропорт” Бориспіль “.

Причому історія ТОВ “Рілейд” повторюється і з іншими учасниками. Так, “Південно-Західна залізниця” без тендеру уклала прямий контракт на 3 млн грн. на “облаштування пропускної системи для зони перебування пасажирів перед посадкою в рейковий автобус сполученням Київ-Пасажирський – Бориспіль”. Виконавцем робіт стало нікому не відоме ТОВ “Петро Сервіс”, прописане по ще однією адресою масової реєстрації – м Харків, пр-т Московський, №199 (місце реєстрації 130 юридичних осіб).

Ні до, ні після цього “Петро Сервіс” не отримувало державних контрактів.

Електронний квиток в один кінець
Але, напевно, найбільшою аферою стала розробка спеціального квиткового сервісу для маршруту “Київ-Бориспіль”.

Справа в тому, що залізниця має квитковий сервіс booking.uz.gov.ua, розроблений ще в 2017 році. Разом з оновленнями і розширенням функціоналу він обійшовся УЗ в суму близько 6,5 млн грн. Слід зазначити, що цей квитковий сервіс забезпечує можливість купівлі електронного квитка на всі маршрути залізниці. Крім маршруту Київ-Бориспіль.

Тому що на УЗ вирішили, що “Бориспільському експресу” потрібен власний квитковий сервіс. І оцінили його в 21 млн грн. Тобто в три з половиною рази дорожче, ніж сервіс для інших маршрутів країни.

Що такого особливо в повідомленні “Київ-Пасажирський-аеропорт” Бориспіль “, пояснити важко. Як і те, чи потрібні пасажирам два окремих квиткових сервісу для послуг однієї компанії-перевізника.

Розробку нового сервісу доручили ТОВ “Віртуальні технології та системи”. Причому зробили це безальтернативно.

У жовтні “Південно-Західна залізниця” оприлюднила переговорну процедуру з ТОВ “Віртуальні технології та системи” на 21 млн грн, в якій, крім назви закупівлі, не було вказано жодної іншої інформації. Обгрунтуванням переговорної процедури визначили “необхідність здійснити додаткову закупівлю у одного і того ж постачальника”.

 Справді, така підстава для проведення переговорної процедури законодавством визначено, але: ТОВ “Віртуальні технології та системи” ніколи раніше не укладало договорів з “Південно-Західною залізніцею”, і розробником наявного квиткового сервісу booking.uz.gov.ua є не « Віртуальні технології та системи “, а зовсім інша компанія – ТОВ” Універсальні інформаційні технології “.

Останнє подало скаргу в колегію Антимонопольного комітету про порушення прав компанії шляхом проведення неконкурентної процедури. І тут нібито контракт залізниці мав би зірватися, але …

На засіданні колегії АМКУ залізничники роблять заяву, що предметом закупівлі є не послуги, а роботи, і, відповідно, скаржник повинен сплатити збір за розгляд скарги не 5 тис. Грн, а 15 тис. І АМКУ припиняє розгляд скарги.

Проблема в тому, що відрізнити послуги від робіт досить складно. До того ж в самій закупівлі це ніде не зазначається. Колегія АМКУ зайняла позицію замовника, але могла зайняти і позицію скаржника, який при подачі скарги не міг знати, роботи або послуги є предметом закупівлі та який саме збір треба платити.

Так 10 тис. Грн. державного мита в бюрократичній системі країни перетворюються в 21 млн грн. потенційних збитків.

У той же день “Укрзалізниця” укладає договір з розробником нового квиткового сервісу, який повинен завершити роботи до кінця року.

Однак уже під час розгляду скарги з’явилися нові подробиці цієї справи: насправді переговори між “Укрзалізницею” і ТОВ “Віртуальні технології та системи” тривають ще з літа, а сам квитковий сервіс вже розроблений і переданий в тестове використання залізничникам.

Згідно з протоколом “Південно-Західної залізниці”, перша зустріч з питання квиткового сервісу з ТОВ “Віртуальні технології та системи” відбулася ще 10 червня. Інших розробників програмного забезпечення на цей захід не запрошували.

Новий сервіс для “Бориспільського експреса” розміщений на домені travel.uz.gov.ua. Однак після публікації посилання на цей сайт, який виявився майже точною копією старого booking.uz.gov.ua, доступ до нього раптово зник. Правда, порівнюючи скріни цих двох сервісів, складно визначити, чим новий travel.uz.gov.ua відрізнявся від уже наявного booking.uz.gov.ua.

Звичайно, після витоку інформації залізничникам і ТОВ “Віртуальні технології та системи” доведеться, принаймні зовні, вносити зміни в “новий” сервіс, що займе певний час. Можливо, саме тому поки квитки на Бориспіль недоступні онлайн.

Після всього
Зрозуміти, чому навіть навколо таких іміджевих проектів залізниці, як “Kyiv Boryspil Express”, виникають фірми-примари і генії “нових” послуг, справді важко. Або ж вистава розрахована на нерозбірливого глядача, який обмежиться красивим колажем чиновників вищої марки на тлі фарбованого польського рейкового автобуса і не помітить нічого за цим колажем. Або ж на схилі своєї каденції політики стають все менш чутливі до таких неприємних дрібниць, як ще одна корупційна історія про чергові десятках мільйонів гривень …

#Владимир Даценко

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *