Бджоли вимирають: Україна покинула трійку світових експортерів меду

Пасічники розповіли про головну проблему галузі

Незважаючи на те, що на початку 2019 року експорт меду з України виріс, країна Україна втратила місце в ТОП-3 світових продавців цього продукту. Головною причиною пасічники називають отруєння бджіл хімікатами і несприятливі погодні умови. При цьому експортери основною проблемою вважають неконкурентну ціну. Новости “Сьогодні” дізнавалися про перспективи України повернутися в ТОП-3.

Бджоляр Михайло Шовтута володіє 20 вуликами. Пасічниками були і його дід, і батько. Але з кожним роком отримувати прибуток все складніше, зізнається чоловік.

“На розроблена законодавча база, яка захищала б виробників меду. Погодні умови теж не сприяють виробництву в тих кількостях, які були раніше”, – розповідає Михайло.

Але навіть незважаючи на це Україна два роки тому стала найбільшим постачальником меду в Європі і увійшла до трійки лідерів-експортерів у світі. Правда, довго втримати позиції не вдалося. Бджоли вимерли цілими сім’ями, коли аграрії окропили поля.

“Йде отруєння пестицидами, гербіцидами, різними хімікатами, які заборонені в ЄС. Бджоли масово гинуть, і у нас вже не буде того лікувального продукту, яким є мед по всьому світу”, – каже засновник братства бджолярів України Микола Даниленко. 

Найбільше отруєнь бджіл у 2018 році зафіксували в Херсонській, Миколаївській та Одеській областях. Збитки там підраховує кожен другий пасічник.

Але підірвали позиції України на світовому ринку меду і конкуренти.

“В першу чергу, В’єтнам і Індія. Вони дуже активні на ринку, можуть запропонувати ціну нижче, ніж Україна”, – пояснює директор з розвитку компанії-експортера Віктор Іванченко.

Їхня продукція дешевше на 20%. Українському ж виробникові продавати мед за такою ж ціною – просто невигідно. Тому Україна скотилася на п’яте місце в світовому рейтингу. І щоб повернутися в трійку лідерів, країні потрібно знайти нові ринки збуту.

При цьому проблеми з хімікатами є не тільки в Україні. Так, вчені заявили про можливе вимирання всієї популяції бджіл на Землі. Такі прогнози дали дослідники з ФАО і програми ООН із захисту навколишнього середовища. Причиною є глобальне потепління і пестициди, а наслідки – глобальні. Адже від цих комах найбільше залежить процес запилення рослин, а відповідно і зростання продукту, продажів, прибутку і так далі.