Atlantic Council назвав необхідні кроки для процвітання України

Боротьба з корупцією, розвиток армії і реформи підвищать шанси України на перемогу у війні.

Недавній форум з безпеки у Львові пройшов під гаслом “виживання” для України. Навіть хештегом в соцмережах для зустрічі було #survive. Але країна з 2014 року добре справляється з цим завданням.

Вона змогла зупинити наступ російських сил в Донбасі, поліпшила механізм прийняття рішень на полі бою і закріпила свої позиції. Міста, які вважалися вразливими перед Росією, такі як Маріуполь, залишилися під контролем Києва. Тому справжнє питання для України: як їй стати на шлях процвітання на тлі нескінченної війни на сході і закоренілої корупції. Крім того, її еліти добре говорять, але не виконують потрібні завдання.

Про це в своїй статті пише експерт Atlantic Council Мелінда Харинг.

На думку командувача армії США в Європі генерала Бена Ходжес, ключем до процвітання залишається прозорість. Він вказав на американський досвід громадського контролю над армією.

“Сонячне світло вбиває цвіль. Кожна річ: від вартості уніформи, черевиків, шолома або будь-якого іншого спорядження, – оцінюється, а потім Конгрес вирішує, скільки грошей має бути витрачено”, – сказав Ходжес, додавши, що конгресмени змушують військове командування відповідати за ефективне використання виділеного фінансування.

Колишній старший помічник міністра оборони США Майкл Карпентер закликав уряд України закрити “Укроборонпром”, пояснивши пропозицію тим, що держкомпанія загрузла в “корупції астрономічних масштабів”.

“Це життєво важливо для перемоги над Росією. Ви програєте, якщо не поборете корупцію в секторі”, – підкреслив він.

За словами Карпентера, від реформування оборонного сектора залежить і залучення прямих іноземних інвестицій, яких в Україні майже не було останні три роки.

“Американські компанії ні копійки не інвестують в Україну, поки Укроборонпром і весь сектор буде корумпованим”, – сказав Карпентер.

Інші експерти погодилися, але пішли ще далі.

“Майбутнє в руках молодих військових офіцерів. Україна не може приєднатися до НАТО на чолі з радянськими генералами”, – сказав Гленн Говард з Jamestown Foundation.

З іншого боку, генерал Ходжес вважає українських військових “дуже компетентними”, додавши, що США виграють від взаємодії з ними, вивчаючи їх досвід боротьби проти російських тактик і технік.

Карпентер підкреслив, що санкції проти Росії стали хорошим інструментом, який був “мало використаний”.

“Настав час посилити їх”, – сказав Карпентер, запропонувавши накласти обмеження на великі російські банки.

За його словами, США слід продовжувати розвивати українські військові можливості і водночас відмовитися від переговорів, “які посадили неправильних людей за стіл”. Зокрема, він вважає, що Нормандський формат повинен включати представників США. А одних тільки переговорів спецпредставника Курта Волкера з кремлівським “сірим кардиналом” Владісловам Сурковим мало.

Також Україні слід прискорити процес реформ, якщо вона хоче побороти агресора. Директор Чорноморсько-Азіатської програми Європейського центру Джорджа Маршалла Валбона Зенелі зазначила: “Реформа управління – це найкращий інструмент побороти ворога”.

Тим часом, як свідчить опитування КМІС, українці дуже низько оцінюють прогрес реформ. На думку громадян, найбільше опір проведенню реформ надають бюрократія, чиновники (35%) і олігархи (34%). Значна частина українців також вважає гальмом у проведенні реформ уряд (29%) і Президента (25,7%).

У той же час, менше третини українців готові терпіти заради реформ. Кількість громадян, які більше не вірять в успіх реформ, тому і не готові терпіти, за останній рік збільшилася на 10%.