Ярослав Грицак: Не покидає відчуття, що ми переживаємо “солодку” контрреволюцію – по імені того, хто є її символом
Історик Ярослав Грицак в інтерв’ю НВ висловив розчарування відсутністю рішучих реформ і боротьби з корупцією в Україні.
“Уже кілька місяців мене не залишає почуття того, що ми переживаємо контрреволюцію, яку я називаю “солодкою”- по імені того, хто є її символом. Потрібно визнати, що революція закінчилася. Ми відкатуємося назад, адже найголовніші фортеці не переможені”, – сказав Грицак.
За його словами, певні тривожні моменти спостерігалися і раніше. Для нього першим таким сигналом стала поява в списку депутатів від Блоку Петра Порошенкоего сина, а також дружини генпрокурора Юрія Луценка. “Нормальні списки – це праймеріз, коли за місця в партії існує конкуренція як ознака відкритості”, – зазначив Грицак.
Він підкреслив, що в Україні так і не відбулося жодного гучного антикорупційного процесу. “Петро Порошенко любить цитувати ідеолога сінгапурських реформ Лі Куан Ю і його фразу про те, як важливо, прийшовши до влади, посадити в тюрму двох-трьох найближчих своїх друзів. При цьому в країні немає жодного антикорупційного процесу, хоча ми бачимо, що НАБУ постійно надає слідству матеріали, а обвинувачені постійно йдуть від покарання”, – сказав Грицак.
Історик вважає, що не дотримується головний принцип громадського здоров’я – принцип елементарної справедливості, а це небезпечно. Але відсутність реальної боротьби з корупцією або відкритих партійних списків – це тільки зовнішні критерії, продовжив він. Головним же критерієм, на його думку, є те, що з початку 2017 року індекс реформ в Україні показує їх відсутність. Грицак пояснив це тим, що радикально змінилася порядок денний: замість революційного перезапуску країни почалася боротьба за президентську владу на майбутніх виборах.
Грицак переконаний, що влада перестала боятися тиску активістів і не зважає на нього. Єдине, з чим вважається влада, – з політичними рейтингами і громадською думкою, яка ці рейтинги формує, підсумував історик