ЯК УКРАЇНА ВИРІШИЛА РОСІЙСЬКІ ВПС ПІДТРИМАТИ

У новину, яку розповсюдили російські ЗМІ вранці 3 листопада, повірити було складно. Оскільки ці самі ЗМІ з посиланням на київські джерела повідомили про секретні переговори між українською й російською сторонами про поновлення співробітництва по літаках АН-124-100 “Руслан”.

Суть повідомлень зводиться до того, що російська вантажна авіакомпанія «Волга-Дніпро» і українське державне підприємство «Антонов» домовляються про продовження льотної придатності “Русланів”. Однак рішення поки відкладається через політичні розбіжності між Москвою й Києвом. І на сьогодні є розуміння вартості послуг і місця проведення робіт: бригада українського підприємства займеться ними на заводі “Авіастар-СП” в Ульяновську.

Із врахуванням того, що першими про це повідомили росіяни, від новини несло стовідсотковим фейком. Із серії розіп’ятих хлопчиків і обгризених снігурів. Оскільки, по-перше, Росія четвертий рік веде проти України війну. По-друге, після анексії українського Криму Росією авіаційне співробітництво країн припинилося. І «Антонов» вийшов із україно-російського спільного підприємства «ОАК — Антонов» у вересні 2015 року.

А по-третє, 7 вересня минулого року президент Держпідприємства “Антонов”  Олександр Коцюба на прес-конференції  заявив, що “Антонов” до кінця 2016 року згорне співробітництво з російською компанією “Волга-Дніпро”.  Додавши: “Зараз ми знаходимося на стадії розлучення. Під кінець року спільних проектів із компанією “Волга-Дніпро” у ДП “Антонов” не буде. Ми будемо самостійно працювати на ринку“…

Тобто, здавалося б, усе нормально. Оскільки Росія одержувала додатковий санкційний удар. Бо ж експлуатація російського парку “Русланів” повністю залежить від української сторони — все ж власником сертифіката на них залишається «Антонов».  Продовжувати ресурс літаків необхідно кожні чотири тисячі льотних годин. І без згоди української сторони продовжити льотні сертифікати й заробляти великі гроші на міжнародних великовантажних перевезеннях російська сторона не зможе. А будь-який удар по економіці агресора грає Україні на руку.

Однак фейком новина була напрочуд недовго.

У цей же день, тобто 3 листопада, прес-служба ДП “Антонов”  випустила прес-реліз, за який керівництво державної (!) компанії треба було б (і це щонайменше) відсторонити від роботи й негайно тягти до СБУ за фактом ознак у діяльності цього керівництва державної зради.

Втім, судіть самі.

Зокрема, у прес-релізі було  заявлено, що: «З метою дотримання своїх зобов’язань за міжвідомчим узгодженням з повноважними міністерствами й відомствами України, згідно з листом-роз’ясненням Держекспортконтролю України, на договірній основі фахівці ДП «Антонов» виконають роботи по оцінці технічного стану літака Ан-124-100 «Руслан» ТОВ «Авіакомпанія «Волга-Дніпро».

Бо, бачте, російська компанія “Волга-Дніпро” не входить до переліку компаній, до яких, згідно з рішенням РНБО України, застосовуються санкції.

Далі ще краще: “Згаданий літак, – говориться в релізі, – має Свідоцтво про реєстрацію цивільного ПС і може використовуватися тільки з метою забезпечення потреб громадян і економіки. Таким чином, ДП «Антонов» як розробник авіаційної техніки діє відповідно до чинного законодавства України й міжнародних авіаційних правил“.

Держпідприємство нагадало, що є розробником авіаційної техніки й, відповідно, власником сертифікатів типу літаків Ан, зокрема транспортного літака Ан-124-100 «Руслан». Саме тому збільшення ресурсів цієї авіаційної техніки — прерогатива винятково ДП «Антонов». “Невиконання своїх прямих обов’язків підтримувати цивільні літаки марки Ан призведе до втрати ліцензій розробника, дозволів на авіаперевезення й втрати ринків»…

Про те, що в країні війна, що щодня з фронту приходять повідомлення про вбитих і поранених, у державному підприємстві, схоже, не чули й не знають. Як і вдають, що не пам’ятають про розклАд бортів “Руслана” у РФ.

А цифри такі: ВПС Росії належать 16 літаків. Дочірньому підприємству МО РФ «224-й льотний загін» – 8 літаків. І компанії “Волга-Дніпро” – 12.

Про всяк випадок, фарисеям із ДП “Антонов” можна нагадати й те, що “Руслан” створювався передусім для повітряного транспортування мобільних пускових установок міжконтинентальних балістичних ракет, таких як тягач МЗКТ-79221, а також для проведення великомасштабних десантних повітряних перевезень особового складу й важкої бойової техніки. А вже потім літак призначався й для великотонажних перевезень в інтересах народного господарства.

Про те, як у РФ можуть легеньким помахом руки відправити “винятково цивільний” літак виконувати винятково військові завдання, розповідати, здається, сенсу немає.

І виходить, що керівництво державного (!) підприємства “Антонов” відправляє громадян України в місто Ульяновськ для оцінки стану літаків країни-агресора, щоб дати їм добро на продовження польотів.

За що, до речі, окреме «спасибі» можуть сказати не тільки бійці на лінії фронту в районі ОРДЛО, але й громадяни Сирії. Куди з 2015 року МО РФ перекидало на “Русланах” великогабаритну військову техніку. Зокрема, ударні вертольоти, боєприпаси, продовольство й зенітно-ракетний комплекс С-400 для російської бази в Латакії. Тільки за чотири місяці 2015 року «Руслани» перевезли 10 200 тонн вантажів!

Крім цього, подякувати Україні можуть і Брюссель, який продовжує санкції проти Росії за те, що Кремль анексував українську територію й почав війну. І Вашингтон, який підтримує противників сирійського диктатора Асада. Якого так любить Путін. Причому, Вашингтон, як ми пам’ятаємо, постійно нарощує проти РФ санкції, усіляко підтримуючи Україну, яка на державному рівні підтримує агресора…

Ну, та нехай… Якщо вже у ДП “Антонов” заявили, що йдеться про винятково цивільні літаки, то ось вам нагадування про «мирне» використання “Русланів”: 11 грудня 2015 року саме літак АН-124 “Руслан” доставив у окупований Росією український Крим першу з двох газотурбінних електростанцій із Далекого Сходу. Якраз тоді, панове добродії із ДП “Антонов”, коли Україна почала енергетичну блокаду півострова…

І список цей можна продовжувати досить довго…

Але все ж нехай цим краще займуться спецслужби… Щоб стало зрозуміло, за що народ України утримує їх зі своєї кишені…

Андрій Капустін