Loading...

Як на курс гривні впливають гроші українських заробітчан: фінансовий експерт дав пояснення

Національний банк України очікує, що у 2018 році заробітчани перекажуть в Україну не менше 9 мільярдів доларів, що становить стільки ж, скільки було переказано минулого року. А гроші заробітчан допомагають підтримувати курс гривні в Україні.

Про це в коментарі Gazeta.ua розповів фінансовий експерт Олексій Лупоносов.

“Гроші заробітчан допомагають підтримувати курс гривні, компенсують мінусовий показник торгівельного сальдо”, – сказав він.

Проте водночас експерт зазначив, що кількість переказів поступово зменшуватиметься, адже ситуація в Україні настільки скрутна, що заробітчани починають виїжджати закордон родинами.

“Ті ж, хто залишаються в Україні, притримуватимуть валюту. Вже сьогодні деякі товари вигідніше купувати за кордоном за долари і євро. В Україні з’являються ятки з продуктами і миючими засобами, які можна купувати за долари. Зрештою, валюту, що привозять заробітчани, українці не продаватимуть узагалі. І тоді допомога для держави закінчиться”, – прогнозує Лупоносов.

До речі, Нацбанк ставить на заробітчан: курс гривні доведеться рятувати українцям
За оцінками аналітиків НБУ, в найближчі 3 роки дефіцит поточного рахунку платіжного балансу буде збільшуватися. Якщо в кінці 2017 го його оцінили в мінус 1,9% до ВВП, то до кінця 2020 року він зросте до 2,6% від ВВП. Такі припущення чиновники висловили в інфляційному звіті за квітень нинішнього року.

Слід зазначити, що в своїх прогнозах вони спиралися на припущення, що співпраця України з МВФ продовжиться. Так, до кінця цього року НБУ розраховує отримати від Фонду близько $ 2 млрд. І наростити золотовалютні резерви до $ 21,6 млрд.

Підемо в мінус
Але вже на період 2019-2020 рр нацбанківці дивляться не так оптимістично. На ці роки припадуть пікові виплати за зовнішнім держборгом, так що зведений платіжний баланс піде в мінус. А разом з ним – і обсяг ЗВР.

Ситуація буде ускладнюватися збільшенням розриву між експортом і імпортом товарів в Україну. У міру зростання доходів українців, обсяг імпорту буде збільшуватися випереджають зростання експорту темпами. Причому не тільки за непродовольчими товарами, але і по продуктам харчування.

І хоча прогнозів щодо курсу долара не період 2019-2020 років НБУ в своєму звіті не призводить, очевидно, що зберегти його на нинішньому рівні в таких умовах буде вкрай непросто. Почасти, це підтверджують недавні прогнози Мінфіну, який розраховує на середньорічну вартість долара на рівні 30,5 грн ./$ в 2019-му

Надії Нацбанк покладає на закордонні заробітки українців. І навіть присвячує цьому питанню цілий розділ, додаючи, що заробітки трудових мігрантів мають істотний вплив на платіжний баланс не тільки в Україні, але і в багатьох інших державах.

Інвестори-гастарбайтери
Роль заробітчан виявилася настільки суттєвою, що НБУ вирішив навіть змінити методику оцінки обсягу грошових переказів з-за кордону, і став аналізувати не тільки дані з власних джерел, а й використовувати інформацію ключових країн-наймачів українців.

Завдяки цьому чиновники зуміли поправити статистику минулих років. Чи жарт: за новою методикою за останні кілька років в країну заходило щорічно в середньому на $ 2 млрд більше валюти від заробітчан, ніж раніше вважали в Нацбанку. Тобто приблизно стільки, скільки регулятор розраховує отримати кредиту від МВФ в нинішньому році.

Тому немає нічого дивного в тому, що прогнозуючи подальше зростання обсягів переказів від трудових мігрантів, Нацбанк розраховує на їх допомогу.

«Зростання надходжень від трудових мігрантів з-за продовження міграційних процесів, в тому числі внаслідок лібералізації норм працевлаштування в країнах-сусідах, дозволить частково компенсувати розширення дефіциту зовнішньої торгівлі. Як наслідок, дефіцит поточного рахунку платіжного балансу буде розширюватися помірно – до 2,6% від ВВП в 2020 році », – йдеться в аналітичній записці.

Ця віра настільки сильна, що Нацбанк навіть почав оперувати неофіційними даними – навів статистику пошукових запитів «робота в Польщі» від Google Trends. Остання навіть не дає розуміння абсолютного значення – скільки разів люди вбивали словосполучення в рядок пошуковика, – а лише демонструє умовний індекс популярності від 0 до 100%. Чи варто говорити, що рік від року він росте. Причому, як на українському, так і на російській мовах.

Але пишаються в НБУ і офіційними цифрами. Всесвітній банк підрахував, що за абсолютним обсягом валютної виручки, яку заробітчани заводять в країну, в 2016 році Україна увійшла в ТОП-15 країн. А закордонні заробітки українців у 2017 році досягли 8,4% від ВВП країни. Це 10-й результат серед європейських і країн колишнього СРСР.

Приблизно на ті ж показники розраховують чиновники і в 2018-му. За оцінками Нацбанку в нинішньому році заробітчани переведуть в країну ніяк не менше $ 9 млрд.

.

 

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *