“Вимушений крок”. Кабмін підняв ціни на газ для населення
Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що з 1 листопада ціна на газ для населення в Україні зросте на 23,5%.
Про відповідне рішення він оголосив на екстреному засіданні уряду.
Зазначається, що з 1 листопада ціна на газ для газопостачальних компаній складе 8550 гривень за тисячу кубометрів.
“Проект постанови покладає спеціальні обов’язки на НАК “Нафтогаз України” продавати з 1 листопада 2018 року постачальникам газу населенню газ за ціною 8550 гривень за тисячу кубометрів”, – пояснив суть рішення уряду міністр енергетики Ігор Насалик.
“Ще з липня ми працювали над тим, щоб знайти компроміс щодо ціни на газ, але не все у моїх силах”, – сказав прем’єр.
Він наголосив, що у держави є надзвичайно великі борги, які треба повертати, а зобов’язання щодо вирівнювання ціни на газ було ще у 2008 році.
Гройсман додав, що мова йде про те, що якщо не буде вирішене питання щодо ціни на газ, може бути розірвана співпраця з Міжнародним валютним фондом, що призведе до дефолту в країні.
“Я розумію, що для кожної української родини це важко, але мушу зазначити, що спочатку планувалося збільшити на 60%, але в результаті важких перемовин ми домовились про компроміс”, – сказав Гройсман.
Очільник уряду зазначив, що всі, хто потребуватиме підтримки держави у вигляді субсидій – отримають її.
Зараз населення купляє блакитне паливо за ціною 6,96 гривні за кубічний метр. Якщо порівняти цей тариф з новою ціною, то виходить підвищення на 22,9% – на 0,6 процентних пункта менше, ніж оголосив Гройсман.
Раніше Кабінет Міністрів України ще на два тижні продовжив дію спеціальних зобов’язань (PSO) з продажу природного газу для потреб населення і теплокомуненерго (ТКЕ) за зниженою ціною, яка закінчувалася 18 жовтня.
Як повідомлялося, постанова Кабміну №187 від 22 березня 2017 року передбачала, що спецзобов’язання з продажу газу населенню і ТКЕ діятимуть до 1 квітня 2018 року, але пізніше уряд продовжив їх до кінця травня, потім – до кінця липня, серпня і вересня, а 28 вересня – до 18 жовтня.
Україна в рамках співробітництва з Міжнародним валютним фондом зобов’язалася відмовитися від PSO і перейти до ринкових цін, проте влітку і восени 2017 року відмовилася від їх виконання.
На сьогодні питання цін на газ для населення є одним із ключових для відновлення фінансування з боку МВФ.
Не останнє підвищення
Отож згідно з ухваленим рішенням, газ для населення зросте на 23,5% — з 6,88 до 8,55 тисячі гривень за тисячу кубів. Утім, це не останнє підвищення.
Про те, що саме на такий рівень зросте ціна для населення, співрозмовники в уряді говорили уже раніше, а голова “Нафтогазу” Андрій Коболєв місяць назад це підтвердив.
Він тоді сказав, що були досягнуті домовленості про поступове підвищення ціни на газ до рівня імпортного паритету (середньої ціни на імпортний газ за певний період, ЕП) до 2020 року.
За розрахунками ЕП, якби необхідне підвищення відбулось одразу, без поступового переходу, ціна для населення могла сягнути до 11 тисяч гривень за тисячу кубометрів.
Раніше голова Нацкомісії з тарифів Оксана Кривенко повідомляла, що у разі підвищення ціни на газ, нові платіжки українці побачать тільки через місяць.
“Як тільки буде нова ціна газу від Кабміну, ми ініціюємо процедуру перегляду тарифів на тепло і теплопостачання. З урахуванням відкритого обговорення, через місяць нові тарифи будуть встановлені”, — сказала Кривенко.
Проте, не варто сподіватися, що це місяць буде у споживачів. За даними співрозмовника ЕП в уряді, місячної затримки не буде, ціни зростуть вже з 1 листопада.
“Вже з 1 листопада ціни для населення зростуть до 8,55 тисяч гривень за тисячу кубометрів. Різницю тепловикам компенсують заднім числом”, — повідомив співрозмовник.
СвÑÑлина вÑд ÐаÑал'Ñ ÐолÑ.