Loading...

Необхідний баланс. В ЄС чекають дій Києва на тлі мовного шантажу країн-сусідів

Києву необхідно якнайшвидше звернутися до Ради Європи, щоб отримати експертний висновок за новим законом про освіту, який викликав різку критику в тому числі і в Угорщині через положення про мову навчання в школі.

Про це заявили в прес-службі глави європейської дипломатії Федеріки Федеріка Могеріні, пише Радіо Свобода.

“Ми вітаємо заяви про намір української влади просити експертний висновок Ради Європи і закликаємо зробити це якомога швидше. Цей висновок треба належним чином врахувати”, – заявила прес-секретар глави європейської дипломатії Федеріки Моґеріні Майя Коціянчич.

В ЄС наполягають на тому, що прийняті закони повинні бути синхронізовані з профільними документами на міжнародній арені. В даному випадку освітня реформа в Україні повинна відповідати Рамковій конвенції Ради Європи про захист національних меншин та Європейській хартії регіональних мов або мов меншин.

“Як зазначалося в попередніх висновках Венеціанської комісії, роль української мови як державної мови і необхідність захисту меншин і регіональних мов повинні бути ретельно збалансовані”, – додала вона.

Нагадаємо, 25 вересня президент України Петро Порошенко підписав закон Про освіту, згідно з яким, мовою освітнього процесу в навчальних закладах є українська мова. У середній школі для національних меншин плавно вводиться українська як мова викладання. Але відповідно до освітньої програми – можуть викладатися одна або кілька дисциплін двома і більше мовами – державною, англійською мовою, на інших офіційних мовах Європейського Союзу.

Новий закон про освіту розкритикувала Румунія і Молдова. МЗС Угорщини подав скарги в ОБСЄ, ООН і Євросоюз у зв’язку з реформою освіти в Україні.

Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що Будапешт буде блокувати подальше зближення України та ЄС.

Свою позицію з приводу різкої реакції Угорщини висловив заступник голови Адміністрації президента України Костянтин Єлісєєв. Він вважає, що мовний шантаж Будапешта пов’язаний з наближенням парламентських виборів у країні (в 2018 році) і бажанням відволікти увагу від проблем у взаєминах Будапешта з ЄС.

Угорщина може створити Україні проблеми в сфері євроінтеграції, хоча Київ уже досяг першочергових цілей.

Про це в коментарі “Обозревателю” заявив дипломат, експерт фонду “Майдан закордонних справ” Олександр Хара.

“В Угорщини будуть можливості, щоб ставити нам палиці в колеса. Але в той же час у нас вже є Угода про асоціацію, Договір про вільну торгівлю. Все вже працює. І Угорщина вже не зможе це заблокувати”, – зазначив Хара.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *