Візит в Україну президента Польщі Анджея Дуди і його переговори з Порошенком: всі подробиці

13 грудня президент Польщі Анджей Дуда прибув до Харкова для зустрічі з президентом України Петром Порошенком.

За кілька годин до зустрічі глава Канцелярії президента Польщі Кшиштоф Щерський заявив, що розмова президентів буде важкою і жорсткою. То як пройшов візит польського лідера в Україну і про що він говорив з Порошенком.

Біля меморіалу жертв тоталітарного режиму

Візит Анджея Дуди в Україні почався з того, що обидва президенти вшанували пам’ять жертв тоталітарного режиму біля меморіалу в селі П’ятихатки в Харківській області. На території цього меморіалу розташовані 75 братських могил, 15 польських та 60 — громадян колишнього СРСР, які стали жертвами НКВС у 1937-1938 роках.

Серед громадян Польщі, похованих на території меморіалу в П’ятихатках, останки польських офіцерів з табору військовополонених в Старобільську, який був створений 1 квітня 1940 року.

Меморіал був відкритий 17 вересня 2000 року після освячення Папою Римським Іоанном Павлом II. На території меморіалу встановлено два чавунних хреста – католицький і православний.

Порошенко: зустріч відбулася в Харкові не випадково

Після переговорів віч-на-віч Порошенко і Дуда поспілкувалися з журналістами. Президент України зазначив, що зустріч в Харкові була символічною, підкресливши, що це місто знаходиться лише в 40 км від російського кордону.

Порошенко заявив, що зустріч була присвячена в тому числі питанням безпеки і оборони, зокрема, координації дій по захисту від гібридної російської агресії.

“Я подякував пану президенту за чітку позицію Польщі в підтримці суверенітету, територіальної цілісності і незалежності України, яка була продемонстрована з перших хвилин незаконної анексії Криму і з перших хвилин російської агресії на сході нашої держави”, – сказав президент України.

За словами Порошенка, стратегічне партнерство України і Польщі – незмінний зовнішньополітичний пріоритет як для Києва, так і для Варшави.

Президент України також подякував Польщі за підтримку в проведенні реформ і в європейському співробітництві, а також за участь в СММ ОБСЄ, нагадавши, що місія Польщі є однією з найбільших.

Порошенко додав, що обговорив з президентом Польщі, яка була обрана одним із непостійних членів Ради безпеки ООН, спільні ініціативи в цій організації, в тому числі по введенню миротворців на Донбас, які повинні працювати на всій окупованій території.

Про миротворців за підсумками переговорів говорив і президент Польщі Анджей Дуда, пообіцявши підтримати їх введення на Донбас.

Литовсько-польсько-українська бригада і Північний потік-2

Президент України також згадав про успішне створення Литовсько-польсько-української бригади.

“Ми дуже задоволені тим, як розвивається наша співпраця. Ми бачимо, що взаємний обмін досвідом, взаємні спільні навчання сьогодні призводять до взаємодії між нашими державами, між нашими арміями, що є взаємовигідним і для української, і для польської, і для литовської сторін”, – сказав Порошенко.

Він також згадав про допомогу Польщі в спілкуванні з країнами НАТО, зокрема про саміт у Варшаві і про співпрацю в сфері енергетичної безпеки та спільної позиції по Північному потоку-2.

“Це абсолютно політичний проект, і спільний голос України і Польщі разом з нашими партнерами з Євросоюзу і США, я сподіваюся, що будуть досить ефективні подальші наші кроки по енергетичній безпеці”, – заявив президент України.

Про ідентичність позицій по Північному потоку-2 згадував і Анджей Дуда.

Порошенко про кроки для вирішення “історичного конфлікту” з Польщею

“Ну, і, безумовно, не залишилася без уваги і історична політика. Ми прийшли до спільного висновку, що історія не повинна впливати на стратегічний характер польсько-українських відносин”, – сказав Порошенко.

Він додав, що потрібно пам’ятати героїв і шанувати пам’ять невинних жертв, але потрібно твердо рухатися вперед.

“Тому що історію ми вже не змінимо, але повинні і можемо змінити сьогодення і створити кращі умови для майбутнього”, – підкреслив президент України.

Він також повідомив, що домовився з Дудою підвищити рівень співпраці з історичних питань до рівня віце-прем’єрів. Українську сторону в цьому співробітництві повинен представляти віце-прем’єр Павло Розенко.

“Ми очікуємо, що комісія збереться найближчим часом і в результаті ефективної розмови ми зможемо нарешті дати “зелене світло “процесу наукового вивчення, ексгумації, збереження пам’ятників, недопущення вандалізму, а також для того, щоб прибрати будь-які чутливі моменти нашої співпраці”, – заявив Порошенко.

Президент України зазначив, що є безліч історичних героїв, які об’єднують, а не роз’єднують український і польський народи, навівши приклад маршала Юзефа Пілсудського, який навчався в університеті Каразіна в Харкові. Порошенко також згадав вислів Пілсудського: “Немає незалежної Польщі без незалежної України, як і немає незалежної України без незалежної Польщі”.

Уже в кінці прес-конференції президент України повідомив, що домовився зі своїм польським колегою про скорочення “чорних списків”.

“Ми домовилися скоротити перелік осіб, яким заборонений в’їзд в наші країни, і зробити кілька інших речей, які знизять рівень напруженості в чутливих питаннях”, – сказав він.

Дуда: те, що сталося багато років тому, має вплив на сьогоднішню дійсність

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “ми б хотіли”, щоб історія не впливала на минуле і майбутнє, але часто це не так.

“Дуже часто те, що відбувалося багато років назад, впливає також на сьогоднішню нашу дійсність через людську чутливість, розтерзані серця, біль, який залишився. Ми, як політики, повинні це розуміти і повинні ми цю чутливість поважати”, – сказав він.

За словами Дуди, він домовився з Порошенком не увічнювати пам’ять без попередніх історичних досліджень.

Президент Польщі наголосив на важливості проведення “конкретних історичних досліджень” для збереження історичної пам’яті, в першу чергу ексгумації. За його словами, такі дослідження повинні проводитися по обидва боки кордону.

Дуда також згадав, що домовився з Порошенком звернутися до віце-прем’єрів і міністрів культури Польщі та України про проведення комісійних погоджень про зняття заборони на ексгумацію.

Президент Польщі закликав політиків бути більш обережними в своїх виступах і не діяти емоційно, так як “багато осіб досі несуть ці рани”.

“Це були страшні часи, страшні події, які лягли тінню на відносини між поляками та українцями”, – підкреслив він.

Дуда додав, що українці і поляки “повинні йти до правди, але таким чином, щоб через цю правду намагатися будувати міст дружби між нашими народами, а не для того, щоб ятрити рани і знищувати багато з тих місць, які вдалося відновити”.

Засудження вандалізму

Президенти України і Польщі також засудили випадки вандалізму і руйнування історичних пам’яток.

“Я звичайно вболіваю над кожною ситуацією, коли будь-яка форма увічнення або пам’ятник знищений. Не туди дорога до мирного встановлення відносин між народами”, – заявив Анджей Дуда, коментуючи випадки знищення українських пам’яток у Польщі.

У той же час він додав, що увічнювати необхідно пам’ять справжніх конкретних людей, для чого необхідні історичні дослідження і ексгумація, зокрема, в тих місцях, де українські пам’ятники були зруйновані.

У свою чергу, Петро Порошенко заявив, що будь-яке руйнування пам’ятників є вандалізмом.

Президент України також підкреслив, що від конфлікту Польщі та України через події історії може виграти тільки Росія.