Україна переплатила мільйони за бронетехніку, забраковану Іраком

Вітчизняні бронетранспортери, забраковані Іраком і повернуті на Батьківщину, згодом були продані за завищеними цінами Національній гвардії України для потреб АТО. Про це стало відомо з визначення Краматорського міського суду від 6 лютого 2017 року.

Своїм рішенням суд задовольнив клопотання військової прокуратури сил антитерористичної операції про доступ до документів ДП ​​«Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. Морозова».

Клопотання подано в рамках розслідування, розпочатого в червні 2016 року за фактом недбалого ставлення керівництва військової частини №3005 (Національної гвардії України) до служби в умовах особливого періоду, що спричинило тяжкі наслідки (ч.3 ст. 425 КК України).

Як випливає з судових матеріалів, навесні – влітку 2014 року Національна гвардія України закупила партію бронетехніки у виробника – ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. Морозова »(ДП« ХКБМ »).

Військова частина Нацгвардії (№ 3005), яка знаходиться в Харкові , уклала з заводом ряд договорів під грифом «Таємно» на виготовлення і поставку ряду самохідних броньованих транспортних засобів: БТР-4Е, БТР-4К, МТОР, БММ-4С, тренажерів екіпажу БТР-4Е .

Під час аудиту закупівлі, що відбувся в 2015 році, з’ясувалося, що в розрахунок ціни виготовлення продукції було включене серед іншого і мито. Як відзначали ревізори, це – явно зайва стаття витрат, оскільки митні платежі стягуються тільки при переміщенні або в зв’язку з переміщенням товарів через митний кордон.

Більш того, обумовлена ​​в договорі бронетехніка (БТР-4Е, БТР-4К, МТОР, БММ-4С, тренажерів екіпажу БТР-4Е) була проведена раніше – ще за часів президентства Віктора Януковича. Замовником техніки виступало Міністерство оборони Іраку, а поставки здійснювалися в рамках так званого «Великого іракського контракту» на сотні мільйонів доларів. Судові документи свідчать, що техніка в 2013 році була відправлена ​​з України в мусульманську країну, але генерали іракської армії продукцію не прийняли через брак, «що призвело до її повернення в квітні 2014 року на територію України, з подальшою передачею представникам ДП« ХКБМ».

До військової частині № 3005 дана техніка надійшла в травні-червня 2014 роки після її доопрацювання і усунення виявлених дефектів, з оформленням відповідних актів технічного приймання.

За попередніми розрахунками, якими оперує на даний момент військова прокуратура, Нацгвардія переплатила приблизно 17 млн ​​гривень за нову броню.

До такого результату призвело не тільки включення митного збору в ціну бронетехніки (збитки на 9,6 млн гривень), але і сумнівні розрахунки собівартості продукції надані бухгалтерією ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. Морозова »(збитки – 7,7 млн ​​гривень).

Для з’ясування всіх обставин, військова прокуратура просила суд про доступ до ряду договорів, що знаходяться у володінні ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. Морозова».  А саме:

договору на поставку самохідних броньованих транспортних засобів від 25 квітня 2014 разом з усіма додатками, узгодженнями, і т.д.;
додаткову угоду до договору і специфікації на поставку;
пояснювальну записку до розрахунку ціни виробництва;
протокол узгодження орієнтованої ціни на поставку продукції;
калькуляцію договірної ціни на виготовлення однієї одиниці кожного виробу, що містять гриф секретності «Таємно»;
акти прийому-передачі бронетехніки, підписані в місті Миколаєві від імені ДП СЗТФ «Прогрес» і ДП «ХКБМ»;
акти технічного приймання БТР-4Е, БТР-4К, БММ-4С, МТОР і тренажерів екіпажу БТР-4;
інше.
Клопотання було задоволене слідчим суддею Ганною Бакуменко.

Нагадаємо, в 2009 році Україна уклала найбільший у своїй історії військовий контракт на поставку Багдаду 420 бронетранспортерів БТР-4Е з бойовим модулем «Парус» (457,5 млн, шести військових літаків АН-32Б (99 млн. Доларів) і на обслуговування ( включаючи ремонт) авіаційної техніки на суму 3,6 млн. доларів.

Поставка повинна була здійснитися протягом трьох років. В майбутньому передбачалося експортувати до Іраку нові українські танки «Оплот».

Як відомо, зараз контракт вважається проваленим. У 2012 році Ірак заявив про виявлені дефекти в поставлених БТР-4Е, а навесні 2013 року відмовився приймати чергову партію.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *