У ВР заговорили про податок на сім`ю

У Верховній Раді розробляють законопроект, який може кардинально змінити систему оподаткування в Україні. Головна його відмінність в тому, що оподатковувати будуть не окремих людей, а цілі домогосподарства, тобто, введуть податок на сім’ю. Сім’ям з низьким достатком частину сплачених податків будуть повертати.
Таким чином, вважають ініціатори податку на сім’ю, можна буде домогтися більшої соціальної справедливості, а заодно не ганяти соціальні виплати по колу, свідомо залишаючи сім’ї більше грошей.
У чому принцип такого оподаткування
Усі працюючі дорослі члени сім’ї будуть, як і раніше, платити податок на доходи фізичних осіб. Після виплати податків підрахують сукупний дохід сім’ї і поділять його на всіх членів домогосподарства, включаючи тих, хто не працює. Якщо виявиться, що на кожного припадає сума, яка нижча за прожитковий мінімум, то таким сім’ям, за підсумками року, повернуть частину сплаченого податку – так, щоб на кожного члена сім’ї припадала сума доходу, яка не нижче прожиткового мінімуму.

Автор законопроекту про податок на сім’ю – глава комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова. Вони вважає, що таким чином можна буде домогтися більшої соціальної справедливості. В якості ілюстрації до свого законопроекту депутатка приводить сім’ю з дітьми. У сім’ї працюють лише батьки. Вони змушені утримувати і себе і своїх дітей, які поки не працюють і не отримують грошей. При цьому людина, у якої немає сім’ї, утримує на свою зарплату лише себе. Однак вона платить такі ж податки зі свого заробітку, як і той, у якого на утриманні є ще кілька людей.
За словами Третьякової, подібні закони ефективно працюють у багатьох країнах: Україна не є в цьому першопрохідцем.

Багато економістів вважають, що законопроект про податок на сім’ю може забезпечити більший захист сім’ям з дітьми, а також сім’ям, у яких на утриманні є люди, які не можуть самі про себе подбати. При цьому державі довелося б менше витрачатися на субсидії та виплату соцдопомоги для таких сімей. Тобто, фактично не довелося б ганяти гроші по колу.

У чому недолік цього законопроекту
У Мінфіні вважають, що законопроект про податок на сім’ю є сенс розглядати лише після того, як буде реально все розраховано. На сьогодні, попереджають фінансисти, в бюджеті немає таких грошей, з яких можна було б повертати податки.

До того ж, потрібно домогтися, щоб рівень добробуту сім’ї був такий, щоб державі не довелося відшкодовувати з бюджету більше грошей, ніж заробляють члени сім’ї.

Крім цього, існуючий на сьогодні прожитковий мінімум занадто низький для того, щоб приймати його за основу. Реальний мінімальний набір потреб людини коштує набагато більше.

Тому однієї лише депутатської ініціативи мало для того, щоб прийняти такий закон і, головне, змусити його працювати.

Більше новин читайте на сайті “Діловий Переяслав”