Трійця: три найважливіші прикмети, три найголовніші символи і три найсвятіші речі

Ми відраховуємо 50 днів від Великодня і маємо П’ятидесятницю – великий день для вірян, одне з 12 найбільших церковних свят, – Трійцю. Кожен може долучитися до нього букетиком свіжої, майже літньої, зелені – м’ятою, чебрецем, любистком, мелісою, матіолою – освяченими цього дня в церкві, або просто молитвами до відкритих небес з проханням, щоб Господь зіслав на нас благодать Святого Духа.  Бо цього дня, як пишеться у святих книгах, з небес на апостолів – простих 12 рибалок, учнів Христа, які разом з Матір’ю Божою були у світлиці будинку на Сіонській горі, –  зійшли вогненні язики Святого Духа, і апостоли заговорили різними мовами, щоб надалі йти до народів і проповідувати християнство.

Трійця завжди припадає на неділю і є перехідним святом, у низці православних церковних свят вона завершує весняний цикл свят, через тиждень після неї починається Петрів піст.

Цього року Трійця припадає на 27 травня.  Держава у свою чергу також долучилася до християнських урочистостей і влаштувала офіційний вихідний, який цього року припадає на 28 травня – День Святого Духа.   

 Бог любить Трійцю

Число 3 у християнстві має дуже велике значення. Власне свято Трійці стверджує й оспівує триєдиність Всевишнього Бога: Бога Отця – Творця Неба і Землі, Бога Сина і Святого Духа.

У Священному Писанні  говориться, що ми сповідуємо Трійцю єдиносущну і нероздільну. Єдиносущну – це означає, що Отець, Син і Святий Дух –  три самостійні Божественні образи, володіють всіма Божественними досконалостями, але це не три особливі окремі сутності, не три Боги, а Єдиний Бог. Вони мають єдину і нероздільну Божественну суть.

Три великі дні

Трійця відзначається три дні – у неділю, понеділок та вівторок. У неділю у православних храмах виконується одна з найбільш урочистих служб в році, а після Божественної літургії відбувається вечірній молебень у пам’ять про поблажливість Святого Духа на учнів Ісуса.

У понеділок православні віряни відзначають День Святого Духа.

У давнину у цей день молодь влаштовувала масові гуляння на природі – співали пісні, розкладали багаття і ворожили.

Старослов’янські обряди поклоніння деревам збереглися в українців у звичаях ставити на Трійцю клечання у вигляді берізок, кленів і лип на подвір’ях, розвішувати на стріхах. 

А в оселях стелити долівки запашними травами, духмяним зіллям заквітчували ікони, вікна, стіни.

Прикмети Зелених свят

У ці дні – майже початку літа – природа просто промовляє до людини: мовою комах, пташок, природи. Не одне покоління вслухалося в цю мову, і всі ці спостереження вилилися в ланцюжок прикмет і вірувань, які передаються з покоління в покоління, а отже, здійснюються.

  • Дощ на Зелені свята – на гарний врожай грибів.
  • Зберете трави і квіти в цей день – отримаєте потужний оберіг і ліки від багатьох хвороб. З допомогою настоїв і відварів, приготованих з рослин, люди виліковувалися від багатьох недуг. А ще виготовляли талісмани і обереги для всіх членів сім’ї.
  • Вдале сватання цього дня – на вдалий шлюб: у родини будуть гарні діти, в оселі – гармонія, а в серцях – любов один до одного.
  • Напередодні Трійці всі рослини наділяються магічною і цілющою силою.
  • Хвороби та всілякі небажані моменти не притягуватимуться, якщо подавати щедру милостиню, надавати будь-яку допомогу тим, хто її потребував.
  • Скатертину, якою застеляли святковий стіл в Трійцю, зберігали з вірою, що вона здатна притягувати заможних женихів чи працьовитих наречених.
  • Якщо після дощику сонячна погода – значить, у цьому сезоні можна очікувати дуже багатого врожаю. Особливо це стосувалося зернових культур, лісових ягід і грибів.
  • Якщо зранку винести і покришити свіжу випічку на город- можна задобрити  духів покійних родичів, щоб ті піклувалися про живих у інших світах.
  •  Заборони на Трійцю
    • Робити березові віники або мітли.
    • Працювати у перші дні Зеленого тижня, крім приготування їжі.
    • Протягом тижня не рекомендується ходити в ліс (бо там русалки).
    • Зводити або ремонтувати паркан.
    •  Не треба купатися в річці, бо в ці дні русалки заманюють молодих людей у воду. Переповідають, що після того дівчата чи парубки безслідно зникали.
    • Семик, Трійця, Зелена неділя, П’ятидесятниця, зішестя Святого Духа – як тільки ми не називаємо
    • Семик, Трійця, Зелена неділя, П’ятидесятниця, зішестя Святого Духа – як тільки ми не називаємо Зелене свято. І є за що!  Початок літа, а отже розквіт і буяння природи,  народження Християнської церкви та благодать Святого Духа, який у ці дні зійшов на землю і відчути який має змогу кожен християнин, – це лише три найголовніші причини, щоб відзначати цей великий день. Благодаті Святого Духа кожному!