Смертність від коронавірусу в Україні стрімко зросла, вирішальним місяцем стане квітень
В Україні протягом перших місяців 2021 року смертність від коронавірусу вже досягла показника всього 2020-го. Летальні випадки, порівняно з піком минулої хвилі епідемії, злетіли на 70%. За різними оцінками, до літа загальні втрати становитимуть до 75 тис. осіб. Про те, скільки ще українців може загинути від COVID-19 і як змінилася ситуація зі смертністю, написав OBOZREVATEL.
Головне:
- смертність від коронавірусу в Україні вища, ніж у більшості інших країн. Ми посідаємо третє місце в Європі;
- локдаун може дати результат тільки через два-три тижні (досвід інших країн);
- до літа від інфекції може померти ще близько 55-75 тис. осіб;
- вакцинація і локдаун могли б урятувати 35 тис. життів.
Скільки українців помре від коронавірусу: три сценарії розвитку ситуації
В Україні кількість летальних випадків від коронавірусу різко злетіла. Ще в листопаді 2020-го вмирало 1,68% хворих, а зараз ці цифри доходять до 2,5%, підрахували в Національній академії наук України (НАНУ).
Україна потрапила в трійку лідерів Європи за смертністю на 100 тис. осіб, гірша ситуація тільки в Чехії і Польщі:
- Франція – 6,4
- Швеція – 2,3
- Бельгія – 4
- Італія – 10,1
- Румунія – 9,7
- Греція – 8,8
- Україна – 11,8
За даними Міністерства охорони здоров’я, від коронавірусу померло вже 35,9 тис. українців. Щодня ця кількість збільшується на 450 осіб. Київська школа економіки (КШЕ) розглядає три сценарії розвитку подій (оптимістичний, усереднений і негативний). Вирішальним місяцем стане квітень, однак уже зрозуміло, що за першим сценарієм піти не вдасться.
Позитивний сценарій (провалився):
- був імовірний за успішної вакцинації і жорстких обмежень;
- загальна кількість смертей могла досягти 40 тис. осіб;
Усереднений сценарій (можливий):
- припустимий у разі введення обмежень і дотримання плану вакцинацій;
- загальна кількість смертей до літа сягне 55 тис. осіб;
Негативний сценарій (можливий):
- провал вакцинації і поява нових штамів коронавірусу;
- кількість смертей до літа досягне 75 тис. осіб.
Загальнонаціональний локдаун і масова швидка вакцинація могли б урятувати 35 тис. життів. У такому випадку за першу половину 2021-го, згідно з розрахунками КШЕ, від коронавірусу померло б 40 тис. осіб.
В Україні злетіла смертність від коронавірусу: за кілька місяців можуть загинути ще 40 тис. осіб
Кількість летальних випадків продовжила стрімко зростати. Її середньодобове значення сягнуло 370 за останні 7 днів, що на 30% більше від значення рівно тиждень тому”, – йдеться в прогнозі НАН.
За даними Міністерства юстиції, надлишкова смертність у березні над середнім рівнем у 2015-2019 роках близька до кількості зареєстрованих смертей від COVID-19.
У статистику потрапляють не всі смерті від коронавірусу, як і самі випадки зараження. Ті українці, які не робили тести і перенесли коронавірус на самоізоляції (в легкій формі), не потрапили в загальну статистику. Якщо до моменту смерті пацієнтові не встигли зробити тест на COVID-19, то такий випадок теж не потрапить в офіційний звіт.
Локдаун необхідний, але швидко він ситуацію не змінить
Досвід Польщі та Чехії показує, що жорсткі обмеження спрацьовують через кілька тижнів. Як розповідає директор КНП “Київська міська клінічна лікарня №1” Олександр Іванько, посилення карантину в будь-якому разі дасть свій результат.
“Як лікар і керівник медустанови, вважаю посилення карантину доречним і своєчасним. Це правильний крок. Я повністю підтримую. Так, є певний дискомфорт, коли вводять обмеження, це зрозуміло. Але я впевнений, що такі обмеження приведуть до зменшення кількості інфікованих COVID-19, а також важких пацієнтів. Зрештою, зменшиться смертність“, – зазначив Іванько.
Локдаун може дати результат лише в разі, якщо українці будуть його жорстко дотримуватися. Тим часом, незважаючи на всі обмеження, у великих містах продовжують гуляти в парках, на дитячих майданчиках, у магазинах не дотримуються дистанції, а масковий режим порушують.
“У ситуації, яка склалася і з захворюваністю, і зі смертністю, це [локдаун] – єдиний вихід, який нам може допомогти. На жаль, це неприємно, але ми не можемо без цього обійтися. Смертність пов’язана з новими штамами коронавірусу і перезавантаженням медичної системи”, – пояснює лікарка-імунологиня Алла Волоха.
Після свят, “травневих шашликів”, Великодня очікуються чергове загострення і спалахи захворюваності в місцях масового скупчення людей.
Ситуація з коронавірусом буде загострюватися ще щонайменше кілька тижнів, доти, поки локдаун не дасть своїх перших результатів. Шляхом посилення обмежень пішла ціла низка країн, у деяких із них ввели комендантські години. Можливо, задуматися про нові правила варто й українцям.
Більше новин читайте на сайті “Діловий Переяслав”