Сім’я, що не використала субсидію, може не оплачувати обов’язковий платіж

Чиновники закликають споживачів, яким нараховується субсидія, економити енергоресурси.

Як стало відомо, якщо розмір невикористаної субсидії перевищує щомісячний платіж по комунальних послугах, а в квитанції написано «до оплати: 0», субсідіант має право не платити додаткові кошти за спожиті газ, електроенергію або воду.

У Міністерстві соціальної політики України повідомили: твердження, що при нарахуванні субсидії необхідно використовувати всю суму – невірно. Якщо сім’я використовує менше, ніж передбачено нормою, вона має право не платити в наступному місяці за комунальні послуги в рахунок зекономленої суми.

Споживаєте менше – платите менше

Наприклад, в грудні обов’язковий платіж становить 1000 гривень за прийнятою соціальною нормою 400 кубів газу. При цьому сім’я використовувала тільки 300 кубів. Вартість решти 100 кубів газу можна використовувати в наступному місяці. Для цього не потрібно доводити до відома компанію-постачальника: в наступному місяці прийде квитанція з урахуванням переплати (сума з мінусом).

«У всіх інших випадках споживачі, які користуються урядовою знижкою на оплату комунальних послуг, зобов’язані щомісячно сплачувати обов’язковий платіж. Якщо вартість фактично спожитої послуги менша, ніж обов’язковий платіж по субсидії, то кінцева сума розраховується виключно за використані послуги з постачання електроенергії, газу, води, тепла по тарифу», – повідомили в прес-службі відомства.

Як боротися з постачальниками-порушниками

Постачальник комунальної послуги зобов’язаний відобразити розмір субсидії або невикористану частину компенсації, тобто переплату, в квитанціях на оплату ЖКП. При порушенні цього права споживачів, виконавець житлово-комунальних послуг порушує затверджені нормативні акти, а саме постанова КМУ №848 від 21.10.1995 року «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу та рідкого пічного побутового палива».

У разі порушення порядку нарахування вартості комунальних послуг, споживачі можуть поскаржитися на несумлінного постачальника керівникам місцевих органів влади або в органи місцевого самоврядування. Влада зобов’язана врегулювати ситуацію з неправильним нарахуванням оплати, якщо домогосподарство надасть докази зекономленої субсидії.