Що заважає українцям їздити на дешевих авто

Голова Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко розповів, чому не варто радіти зменшенню акцизу на вживані авто

Що треба, щоб у нас подешевшали утримані автівки

Головний фактор, який зробить вживані авто дешевими – не податки, а стабільне законодавство. Якщо в країні буде стабільне законодавство, тоді прийдуть іноземні інвестори, і нові автомобілі стануть дешевше. В залежності від стабільності законодавства виробники роблять свої відпускні ціни.

А у нас, наприклад, 1 квітня 2014 року – Верховна Рада підняла акциз на утримані та нові авто. 1 січня 2015 року ВР знову підняла акциз на утримані та нові автомобілі. А з 1 січня 2015 року також був введений 5% імпортний збір на всі автомобілі. 31 березня зняли акциз на б/в автомобілі.

Питання – навіщо його потрібно було піднімати? Іноземці не розуміють такої нестабільності. Вони не зацікавлені в нашому ринку. Я спілкуюсь з німцями, японцями, вони говорять, що не можна робити так бізнес, як він робиться у нас. Вони не хочуть підписувати угоди з Україною.

Чому в Росії автомобілі на 40% дешевші, ніж в Україні

Західні концерни зацікавлені працювати в Росії. Їх цікавить російський ринок, він великий. Їм подобається в Росії стабільне законодавство. Європейці можуть казати, що Путін поганий, а паралельно пропонувати кращі ціни. В Росії податки на автомобілі більші ніж у нас, а ціни дешевші. Тому що відпускні ціни заводів туди ідуть набагато нижчі, ніж у нас.

Про нові схеми після зменшення акцизу

Після прийняття закону 3251 буде працювати нова схема – почнуть ввозити нові авто під виглядом старих. Система АСУАР (автоматична система аналізу управління ризиками) на кордоні працює так, що там вбиті ціни на новий автомобіль з заводу і він не може коштувати дешевше цієї ціни. Якщо митник захоче розмитнити дешевше, система йому не дасть. Автомобілі, що були у використанні, туди не вносять, тому що не можна адекватно визначити його ціну, тут багато різних факторів (пробіг, стан, об’єм).

“Сірих” дилерів в країні майже не було, вони мали жити за тими ж правилами, що й “білі” імпортери – завозити автомобілі, сплачувати податки. Можна було сказати, що цей автомобіль не новий, а утриманий, і не сплачувати ПДВ або мито, але тоді потрібно було сплатити великий акциз, а зараз він зменшений до 100-200 євро. Тепер вже є сенс для “сірих” дилерів.


Як вони будуть працювати: купувати авто в Росії дешевше, потім завозити до Польщі, ставити на 5 хвилин на реєстрацію, робити техпаспорт. У нас автомобіль, який 5 хвилин простояв на реєстрації, вважається утриманим. Потім виписується фіктивний договір про те, що цей автомобіль коштує не 100 тисяч доларів, а 5 тисяч, і завозиться як утриманий.


У нас європейський митний кодекс. В ньому метод номер 1 визначення митної вартості – це документи декларанта. Митник зобов’язаний вірити цим документам, де написано 5 тис. доларів. До того ж буде документ з експертною оцінкою автомобіля.

Чому тепер самому потрібно їхати за авто в Європу

Закон 3251 про зменшення акцизу дозволяє завезти одній людині лише одну автівку. Значно зручніше було дозволити це також імпортерам, які б робили це організовано. Однак у парламенті чомусь вирішили, що люди цього не зрозуміють.

Виходить, що зараз людина повинна спочатку отримати Шенген, потім знайти гроші на білет, знайти, де жити в Європі, а потім своїм ходом довезти машину і розмитнити.

Зараз з’являться ті ж самі гонщики, які будуть їхати на кордон, привозити машину, і українці будуть перетинати кордон і завозити цю машину. Людина змушена шукати в інтернеті “кота в мішку”, а потім винаймати гонщика, який цього “кота в мішку” привезе.

Чому прийнято Євро-5 та Євро-6

Автомобільні концерни в усьому світі зацікавлені в тому, щоб громадяни частіше змінювали автомобілі. Як наслідок – Європа лобіює, щоб користувачі переходили на більш високі стандарти. Концерни зацікавлені змушувати людей постійно змінювати авто.

Чому, наприклад, Росія при всій нелюбові до Європи перейшла на Євро-5? Тому що там концерни заснували 23 автомобільні заводи. Була така умова – якщо ти переходиш на Євро-5, то ми будуємо завод та інвестуємо.

Про повернення техогляду

Один з “автомобільних” аспектів угоди з ЄС – планується повернутися до техогляду. У нас в країні 65% іномарок, в яких повирізали каталізатори. Тепер техогляд вони зможуть пройти лише за хабар.

Про МВФ, який поверне акциз на утримані  авто

МВФ опублікував звіт, в якому рекомендує знову підняти з 1 січня акциз на нові та утримані автомобілі на 10 % і потім ще на 5%. Фонд хоч і каже про це, як про рекомендацію, але без цього нам можуть не дати грошей.