Loading...

Перезавантаження пенсій: що додадуть, що відберуть за рекомендаціями МВФ

Стаж, який дає право на мінімальну пенсію, буде підвищений. Трудові пенсії, на які можна претендувати, відпрацювавши 35 років (для жінок – 30 років), поки не чіпатимуть, не підвищать і нинішній пенсійний вік (60 років).

Платою за отримання Україною нового траншу МВФ стане погіршення життя деяких пенсіонерів. Такий висновок можна зробити з меморандуму між українською владою і МВФ, текст якого є в розпорядженні “Сегодня”. Поки мова йде тільки про “привілейовані” категорії одержувачів пенсій. Трудові мінімальні пенсії, на які можна претендувати, відпрацювавши 35 років (для жінок – 30 років), поки не чіпатимуть, не підвищать і нинішній пенсійний вік (60 років). А ось спецпенсії хочуть відібрати не тільки у депутатів, суддів, прокурорів та інших чиновників, але і у шахтарів, сталеварів та інших представників шкідливих професій, які зараз мають право достроково вийти на заслужений відпочинок, відпрацювавши 20-25 років. Причому вже з 2017 року.

НАВІЩО РЕФОРМА. Як роз’яснив нам президент Украналітцентра Олександр Охрименко, головна причина того, що МВФ наполягає на пенсреформе, – грошова. У Пенсійного фонду (ПФ), який повинен виплачувати пенсії за рахунок зібраних єдиних соціальних внесків (ЄСВ) на зарплату працюючих, хронічний дефіцит грошей, зараз він становить близько 150 млрд грн. “Виплата пенсій дотується з держбюджету, і МВФ це не подобається, тому що ускладнює погашення Україною раніше узятих у Фонду позик, – каже Охріменко. – Ситуація ускладнилася після зниження в 2016 р ЄСВ – з 41% до 22%. Оскільки, незважаючи на зниження ставки ЄСВ, вибілювання тіньових зарплат йде повільно, щомісячні надходження в ПФ впали майже вдвічі, а грошей на виплату пенсій після підвищення з травня цього року соцстандартів, навпаки, потрібно більше. Зараз виплачується у вигляді пенсій 15-16 млрд грн в місяць. Тому влади вже заморозили до кінця року максимальні пенсії на рівні 10 740 грн (10 прожиткових мінімумів для непрацездатних на 1 січня 2015 р) і обіцяють зменшити число тих, хто має право на достроковий вихід на пенсію (поки це може торкнутися авіаторів, машиністів на залізних дорогах, трактористів, доярок і ін.) “. Нагадаємо, в 2016 р скорочено на 40% перелік професій, що дають право на дострокову пенсію, збільшено до 57 років термін виходу на пенсію тим, у кого пільги залишилися (було 55 років, а ще раніше – 50), або при наявності 25 років (для жінок – 20) “шкідливого” стажу. Позбавлені права на вихід на пенсію за вислугою (після 30 років роботи) лікарі і вчителі. Але для виконання умов меморандуму ці категорії уріжуть ще сильніше. Тобто ці люди продовжать працювати далі, платити внески до ПФ, а пенсії отримають років через п’ять, т. Е. В 60 років. Це трохи скоротить витрати і збільшить доходи ПФ.

ЩО ЗМІНИТЬСЯ. Основні положення меморандуму про пенсреформе, які Україна треба втілити в закони до кінця 2016 р прокоментував для “Сегодня” віце-прем’єр Павло Розенко, який курирує соцблока в Кабміні.

Посилити критерії отримання мінімальної пенсії. Це означає, що буде підвищено трудовий стаж, що дає право на мінпенсії (зараз – 25 років). Поки неясно, наскільки більше доведеться працювати, але оціночно – на 5 років. Тим, у кого такого стажу немає, доведеться його заробляти або не отримувати навіть мінімальну пенсію.

Крім того, необхідно уніфікувати пенсійне законодавство, яке зараз складається з більш ніж 20 законів. Розенко каже, що це забезпечить єдиний принцип забезпечення пенсіями без привілеїв для будь-якої професії (за винятком військових та інших силовиків, для них нічого не зміниться).

З 2017 р потрібно поступово збільшити і ввести єдиний пенсвозраст для різних категорій працюючих. Але, за словами Розенка це торкнеться тільки тих, хто зараз виходить на пенсію раніше 60 років.

Також планується, що доплачувати до трудових пенсій будуть з держбюджету, а не з ПФ. На розмірах пенсій це не позначиться, але доплати (ветеранам війн, орденоносцям, “заслуженим” і “народним” всіх професій) йтимуть безпосередньо з держбюджету, що формально зменшить дефіцит ПФ.

І тільки після виконання вищезгаданих вимог можна буде ввести особисті накопичувальні пенссчета. Віце-прем’єр каже, що наповнюватися вони будуть за рахунок додаткових внесків (7-9% від зарплати) як з роботодавця, так і з працівника.

Заступник голови профільного комітету ВР Сергій Каплін вважає, що ці зміни назріли і можуть бути прийняті Радою, за винятком встановлення єдиного пенсвозраста для всіх професій. “Вимоги МВФ” косметичні “, їх головна мета – знизити дефіцит Пенсфонда. Наприклад, збільшивши трудовий стаж, перевівши доплати до пенсій з бюджету ПФ в держбюджет. А ось тим, хто працює у шкідливих умовах, перш за все це металурги і шахтарі, треба залишити право вийти на пенсію раніше, ніж в 60 років, інакше вони можуть до неї не дожити, навіть якщо, заробивши собі “шкідливий” стаж, перейдуть на більш легку роботу. Така позиція профспілок, ми її підтримуємо і будемо відстоювати перед МВФ, – сказав нам Каплін. – Також нереально всі ці зміни прийняти до кінця 2016 року, адже ще не розроблені законопроекти, які не обговорені з громадськістю. Але перезавантаження пенссістеми необхідна, і вона буде “.

Олександр Панченко

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *