Що буде з зарплатами, пенсіями, субсидіями і стипендіями: сім головних змін в законі «5130»
Ухвалений днями Верховною Радою законопроект №5130, який дасть можливість підняти мінімальну зарплату українців вдвічі до 3200 грн, викликав ажіотаж. До речі, в самому законі немає ні слова про мінімалки, але підвищуються штрафи, деякі податки, а також Мінфін отримує доступ до особистих даних народу без його згоди (основні зміни – див. Інфографіку). До чого можуть призвести нововведення?.
Як пояснюють автори закону, документ дійсно не містить жодного слова про мінімалки, так як її безпосереднє підвищення можна закласти тільки в бюджеті-2017. Але всі зміни покликані поповнити бюджет і таки знайти гроші на зростання зарплат. «Це забезпечить справедливу оплату праці та ефективний контроль за її своєчасною виплатою (перевірки, штрафи), виведе зарплати з тіні, підвищить рівень життя населення, наповнить бюджет Пенсфонда і в наступному році дозволить провести підвищення пенсій», – йдеться в пояснювальній записці до закону.
Істотно зростуть доходи малозабезпечених, дрібному бізнесу збільшать податки і штрафи, більші пенсії не розморозять, а потреба народу в субсидіях скоротиться.
ХТО ВИГРАЄ. Дійсно, за словами експертів, «в плюсі» від змін виявляться низькооплачувані працівники – їхні заробітки з 1 січня повинні стати не менше 3200 грн. Також виграють наймані працівники, у яких «побіліють» зарплати, що впливають на розмір пенсії, бо роботодавцям за виплату грошей в конвертах загрожують великими штрафами. Не зможуть господарі і масово переводити працівників на півставки, щоб не підвищувати офіційну мінзарплату, але при цьому змушувати працювати повний день. За це також передбачені великі штрафи, як і за недопуск перевіряючих на фірму. Виграє і держава через зменшення виплат по субсидіях, і Пенсфонд – виростуть надходження від єдиного соцвнеску в ПФ.
НАСЛІДКИ. На думку експертів, нововведення торкнуться не тільки бізнесу, а й, скажімо, одержувачів субсидій. Їм доведеться платити більше за комуналку, так як заробітки їх зросли, а отже, сума компенсації від держави зменшиться. Наприклад, зараз при зарплаті 1600 грн чоловік платить за «комуналку» не більше 15% доходу або 240 грн / міс., Решта – субсидія. При зарплаті 3200 грн плата буде вже 480 грн.
За словами президента Украналітцентра Олександра Охріменка, через нові штрафи можуть вирости хабарі перевіряючим з боку бізнесменів і початися скорочення у приватників. «Частина підприємців злякається і підвищить зарплати, частина -«закрутить гайки», – говорить Охріменко. – Але результат буде невеликий, адже довести виплати в конвертах дуже складно, як і факт оформлення на неповний робочий день, а факт роботи – повний день». Економіст Іван Нікітченко каже, що треба боротися з зарплатами в конвертах, адже поки це явище масове, ми не зможемо закрити дефіцит ПФ: «Може початися масова здача свідоцтв підприємцями, які тимчасово не працюють через обов’язку сплачувати ЄСВ».
А на думку експерта з освіти Андрія Черниха, приблизно третина студентів позбудеться стипендій та виросте плата за гуртожитки, прив’язана до мінімальної зарплати. «Через це може впасти конкурс у провідні вузи і вирости до місцевих», – каже Черних.