РОЗДУМИ ПРО ТЕЦ. МАТЕРІАЛ П’ЯТИЙ ДІЯННЯ АНТИГЕРОЇВ

Сучасні вчені сперечаються, що ж є царицею наук: філософія чи математика? Проте в древності такої дилеми не виникало – царицею наук вважалася астрологія. Нині поняття про неї зведене до шарлатанського складання гороскопів, проте насправді це вчення про те, що все на світі взаємопов’язане. Адже «від падіння пелюстки троянди здригаються світи і пір’їна крила птаха народжує громи в далеких світах» («Агні-Йога»). На Смарагдовій скрижалі Гермеса Трисмегіста, вчення якого лягло в основу європейської школи астрології, записаний закон буття: «Що вгорі, те і внизу, що внизу, те і вгорі». Себто, все взаємозв’язане і підвладне однаковим законам. До аналогій часто вдавався Ісус Христос, який пояснював своїм слухачам принципи та основи різних планів буття. Наприклад, Царство Боже Він порівнював то з дріжджами, то з гірчичним зерном.

За законом Гермеса спробуємо описати діяння нечисленних прихильників будівництва ТЕЦ, порівнюючи протистояння в Переяславі з подіями на Майдані. Такий узагальнений вступ – спроба переконати тих завсідників соцмереж, які виступають категорично проти подібного порівняння. Мовляв, досить спекулювати Майданом, залиште його в спокої. Як казав незабутній Прокіп Свиридович Сірко, ми, Секлето Пилипівно, щось інше, а ви – щось інше. Проте аналогії напрошуються самі собою, і не я до цього додумався першим. Члени переяславської громади вже давно називають прихильників ТЕЦ «тітушками» або «зеленими чоловічками». Я не буду настільки категоричним. У попередній статті на цю тему я назвав активістів героями і від своїх слів не відмовляюся. А ті, хто протистоїть героям – антигерої. Все логічно. Був Майдан, а хто проти нього – Антимайдан.
Мітингарі біля ТЕЦ – така ж строката публіка, яка була й на Майдані. Люди різного віку, статі, професій, статків, розумового та фізичного розвитку, об’єднані спільною ідеєю. Серед протестувальників було чимало авторитетних у місті людей. Їм 20 вересня протистояли антигерої – молодики спортивної зовнішності у військових одностроях. Чому в прихильники ТЕЦ записуються майже винятково молоді хлопці, до того ж, однаково одягнені й добре організовані? На відміну від стихійних та самоорганізованих протестувальників – антигероїв хтось найняв, організував, одягнув і заплатив їм. А їхній ватажок у сесійній залі міської ради заявив, що ніхто й не приховував, що їм платять гроші.

До слова, про ватажка. Коли автор цих рядків запитав, як його називати (ну, там, неформальним лідером чи офіційним керівником групи охоронців ТЕЦ), він із викликом відповів, що є громадянином міста і цього досить. Я не думаю, що цього досить, адже такого поняття, як «громадянин міста», не існує. Є громадянин держави. Проте на Антимайдані теж були громадяни держави. І беркутівці, коли стріляли в майданівців, теж мали українські паспорти. А ватажок переяславських «любителів ТЕЦ», мабуть, мав на увазі «член територіальної громади» чи «житель Переяслава». А може, він просто мріє про звання «Почесний громадянин міста». І щоб отримати його обов’язково разом із інвестором. А що? Від нашої влади чого хочеш можна чекати. До слова, ватажок не раз казав, звертаючись до активістів, що «ви нас не чуєте». Чомусь це нагадало відомий заклик «почути Донбас». Вся Україна уважно прислухалася, проте не почула нічого конструктивного. Виявилося, що Донбасу просто немає чого сказати. Що ж пропонують оплачені «громадяни міста», які за сумісництвом охороняють будівельний майданчик? Дати можливість інвестору добудувати ТЕЦ, а коли суд та екологи виявлять щось незаконне та шкідливе, вони в перших рядах кинуться її розбирати. Мабуть, для того, щоб їх почули, антигерої до мирних протестувальників застосували силу. Очевидно, саме так вони розраховують здобути авторитет громади. Тільки незрозуміло, чому частина молодиків приховувала свої обличчя. Адже якщо їхнє діло справедливе, чого ж соромитися?
Напевно, на підняття авторитету розраховував і їхній ватажок, коли 3 серпня 2017 року в сесійній залі заявив, що «сидів за рейдерство, захоплював підприємства». Проте активісти від цього чомусь не були в захваті. Особливо, коли після таких признань ватажок заявив, що він тільки за дотримання закону. Пізніше цей молодик сказав, ніби його запевнили, що ТЕЦ будується законно. Тобто, для нього це питання віри. Він не хоче підійти до активістів, які б показали чимало документів, які свідчать про зворотне. Протестувальники пояснили б йому й те, що його «бійці» розблоковували в’їзд до ТЕЦ, який знаходиться за межами орендованих ділянок. Інвестор здійснив самозахват землі, а антигерої його підтримують. І хто кого не хоче чути?
Охоронці ТЕЦ наполягають на тому, що всі крапки над «і» повинні поставити суди. По аналогії: якщо ми бачимо, що незнайомий чоловік б’є жінку, ми самі не можемо визначити, порушує він закон, чи ні. На те є суд. Значить, не треба заважати йому закінчити побиття, бо заважати незаконно. А чи законно він лупцював свою жертву, хай вирішує суд.

РОЗДУМИ ПРО ТЕЦ. МАТЕРІАЛ П'ЯТИЙ ДІЯННЯ АНТИГЕРОЇВ
Пригадується, ще коли проходили громадські слухання щодо будівництва ТЕЦ, а це був травень минулого року, прихильники електростанції казали, що це зібрання не в повній мірі відображає думку громади, бо на нього не прийшло багато жителів, які підтримують спорудження енергогенеруючого підприємства. Проте хто ж їм заважав прийти? Прийшли ті, кому це болить. І в міській раді, і біля паркану «Югенергопромтрансу», і в місцевих та столичних кабінетах протестують найактивніші жителі громади. А їхніх опонентів щось не було видно. І тоді з’явилася організована група антигероїв.

Коли в оточенні колишнього президента Януковича виникла ідея Антимайдану, виявилося, що її не так просто втілити в життя. Ну не бажали громадяни України рвати на собі сорочки за тодішню владу. «Масовку» доводилося заохочувати срібняками та звозити на автобусах. Переяславських антигероїв до протестувальників теж привезли автобусом…
Незважаючи на те, що з обох боків місцевих барикад знаходяться жителі нашого міста, поставити між ними знак рівності ніяк не вдається. Бо це буде не рівність, а зрівнялівка. І поважати думку прихильників ТЕЦ також не виходить. Можна поважати лише їхнє право на власну думку. Організовану спортивну проплачену думку…

Олександр МАТВІЄНКО

РОЗДУМИ ПРО ТЕЦ. МАТЕРІАЛ П'ЯТИЙ ДІЯННЯ АНТИГЕРОЇВ

РОЗДУМИ ПРО ТЕЦ. МАТЕРІАЛ П'ЯТИЙ ДІЯННЯ АНТИГЕРОЇВ

РОЗДУМИ ПРО ТЕЦ. МАТЕРІАЛ П'ЯТИЙ ДІЯННЯ АНТИГЕРОЇВ

РОЗДУМИ ПРО ТЕЦ. МАТЕРІАЛ П'ЯТИЙ ДІЯННЯ АНТИГЕРОЇВ

РОЗДУМИ ПРО ТЕЦ. МАТЕРІАЛ П'ЯТИЙ ДІЯННЯ АНТИГЕРОЇВ

РОЗДУМИ ПРО ТЕЦ. МАТЕРІАЛ П'ЯТИЙ ДІЯННЯ АНТИГЕРОЇВ

РОЗДУМИ ПРО ТЕЦ. МАТЕРІАЛ П'ЯТИЙ ДІЯННЯ АНТИГЕРОЇВ