У НКРЕКП обговорили тарифи на газ
7 липня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, провела публічне обговорення на тему: «Газ. Тарифи. Українські реалії».
Захід відбувся за участі представників Світового Банку, громадських об’єднань, зокрема координатора житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяни Бойко, суб’єктів ринку природного газу, представників засобів масової інформації та інших зацікавлених сторін.
Під час зустрічі розглядалися актуальні питання у сферах транспортування та розподілу природного газу, зокрема:
- методологія формування діючих тарифів та її відповідність кращим світовим принципам тарифоутворення;
- проблемні питання у сфері розподілу природного газу, пов’язані з недосконалістю діючої системи тарифоутворення;
- порівняння тарифів на послуги розподілу природного газу в Україні та в Європі.
Під час дискусії Голова НКРЕКП Дмитро Вовк наголосив на основних принципах тарифоутворення, на розмежуванні відповідальності за остаточну ціну у платіжках, бо Нацрегулятор не визначає вартість газу. Дмитро Вовк зазначив, що сьогодні споживач сплачує все в одній платіжці, що незрозуміло та непрозоро.
Крім того, він порівняв тарифи за транспортування та розподіл природного газу в Україні та в інших європейських країнах. При цьому зауважено, що населення використовує 71% потужності, а сплачує 44%.
Також Голова НКРЕКП наголосив, що єдиний тариф на транспортування та розподіл є перепоною для ефективності діяльності газорозподільчих підприємств, адже у різних регіонах газорозподільчі компанії мають свої різні витрати. Як приклад, Дмитро Вовк навів Київ, у якому на одному березі тариф на теплову енергію один, а на іншому – інший. Порівняння ж тарифів на розподіл природного газу в Україні та європейських країнах продемонстрував, що в Україні найнижчий тариф. Додатково було наголошено на проблемних питаннях, які мають бути вирішені. Зокрема мова йде про досягнення 100% обліку споживання та монетизацію субсидій.
Під час дискусії особливу увагу викликало питання рівня втрат газу у складі тарифу, адже вони складають 46%, 38% – фонд оплати праці, 5% – облік, інше – 7%.
Представники Громадянської мережі ОПОРА вважають, що газорозподільчі підприємства дійсно потребують інвестицій, однак для ефективнішого їхнього освоєння має бути жорсткий контроль зі сторони Регулятора. Адже у своїх інвестиційних програмах газорозподільчі підприємства мали зобов’язання щодо зменшення виробничо технологічних втрат (ВТВ). При цьому у Кодексі ГРМ передбачено щорічне зменшення ВТВ на 5%.
Однак ті газорозподільчі підприємства, де 80% надходжень складають пільги та субсидії, за якими є борги більше 4-х місяців, навряд чи зможуть виконати таке зобов’язання. Тому необхідно провести детальний аналіз обґрунтувань до інвестиційних програм, самих інвестиційних програм та якості їхнього впровадження.