Покарання для “злодіїв у законі” від президента

 сайт глави держави, законопроєкт №2513, зареєстрований у парламенті

Президент Володимир Зеленський пропонує запровадити кримінальну відповідальність за створення злочинних спільнот, участь у них та керівництво ними.

“Ініційований президентом законопроект передбачає кримінальну відповідальність за перебування осіб у статусі “злодія у законі”, створення та участь у злочинних спільнотах тощо”.

 Внесений Зеленським проєкт закону пропонує внести зміни до Кримінального кодексу. Зокрема до термінів “організована група” та “злочинна організація” додається поняття “злочинна спільнота” та визначається відповідальність за злочини, вчинені нею.

“Злодієм у законі” визнається особа, яка дотримується притаманних злочинному середовищу традицій і правил поведінки, користується авторитетом серед осіб, які вчиняли кримінальні правопорушення, керує, координує та/або організовує діяльність злочинної спільноти чи її частини або є учасником такої спільноти”.

Створення злочинної спільноти або керівництво такою спільнотою чи участь у ній, або участь у злочинах, вчинюваних такою спільнотою, – караються позбавленням волі на строк від 7 до 12 років.

Пропонується, що перебування особи в статусі “злодій у законі” каратиметься позбавленням волі на строк від 7 до 10 років з конфіскацією майна.

За організацію і проведення сходки представників злочинних організацій чи злочинних спільнот з метою розроблення планів і умов спільного вчинення злочинів, матеріального забезпечення злочинної діяльності чи координації дій злочинних організацій чи злочинних спільнот,  а так само сприяння в її проведенні або керівництво такою зустріччю (сходкою), – караються позбавленням волі на строк від 3 до 6 років.

Водночас від кримінальної відповідальності звільняється особа, якщо вона добровільно і до початку зустрічі (сходки) заявила про її учасників та точні місце і час її проведення.

У мотиваційній частині згадується досвід Грузії, яка ввела в своє законодавство відповідні юридичні конструкції і це сприяло зменшенню тиску “кримінальних еліт” на економічні та політичні процеси та відтоку “злодіїв у законі” з Грузії до інших держав, де не встановлена подібна кримінальна відповідальність.

Чому це важливо: Однією з держав, куди з Грузії попрямували “злодії в законі”, стала Україна. Зокрема в 2018 році правоохоронці видворили з України 11 злодіїв у законі. Тодішній голова Нацполіції Сергій Князєв скаржився, що злочинці знаходять вихід із ситуації: змінюють документи в державах, де мають громадянство, та знову намагаються проникнути в Україну. “Як то кажуть: ми їх у ворота, а вони у вікно. Інколи доходить до абсурду”, – зазначав Князєв.