Ніякої детінізації економіки в Україні не відбувається – економіст
Опубліковані Міністерством економічного розвитку і торгівлі дані про те, що в 2018 році рівень тіньової економіки становив 30% від показника реального ВВП, що можна порівняти з рівнем 2009 року, не має нічого спільного з реальною картиною економіки країни.
Таку думку в коментарі кореспонденту ГолосUA повідомив фінансовий аналітик Олексій Кущ.
«Модель, за якою в МЕРТ оцінюють рівень тіньової економіки – абсолютно утопічна і не кореспондується ні зі спостереженнями на мікро, ні на макрорівні», – вважає експерт.
Також А. Кущ уточнив, що якщо економіка зростає на рівні 2,5% ВВП одночасно з динамічною монополізацією і припливом збільшення «білої» економіки, то при порівнянні темпів зростання реальної економіки і детінізації, виходить, що реальна економіка в країні не росте, а навпаки – падає. В такому випадку офіційне зростання забезпечується виключно детінізацією.
«У такому разі, можна зробити висновок, що ніякого економічного зростання в країні взагалі немає. Що відбувається просто детінізація частини ВВП», – зазначив він.
При цьому, як вважає аналітик, якби так було насправді, то це був би реальний вирок економічній політиці уряду останніх кількох років.
«Насправді ж, ніякої реальної детінізації економіки в Україні не відбувається. Оскільки якби вона мала місце, то, перш за все, виявлялася б у збільшенні базових індикаторів – рівні офіційних зарплат (повинен зростати обсяг фонду оплати праці без урахування інфляції) і зростанні надходжень до бюджету, чого насправді немає. Таким чином, виходить дивна «біла» економіка, яка не платить ні зарплати, ні податки в бюджет», – пояснив А. Кущ.
Він також уточнив, що МЕРТ у своїх розрахунках виводить середній показник з декількох методів оцінки економіки – електричного, монетарного, торгового і методу коефіцієнтів.
«Основний показник, який може дати ті результати детінізації, про які говорять в МЕРТ – це торговий метод, згідно з яким темпи зростання торгівлі в 2,5 рази і більше перевищують темпи зростання ВВП», -додав аналітик.
На думку МЕРТ це відбувається, тому що люди дістають тіньові доходи і запускають їх в легальний обіг. Але дана схема не враховує підігріву внутрішньої торгівлі за рахунок грошових переказів трудових мігрантів, виведення частини доходів, що заходять в легальний торговий оборот через офіційну торгівлю (які тут же виводяться в тінь через певні торговельні схеми), а також ефект збільшення тінізації торгівлі після отримання цих грошей .
«Таким чином, можна зробити висновок про те, що дані МЕРТ – це абсолютно не об’єктивна оцінка, тому що не можна оцінювати доходи трудових мігрантів з точки зору детінізації і не можна оцінювати високі показники зростання обсягів торгівлі без урахування схем подальшого виведення цих грошей в тіньову економіку. Тому що підприємства торгівлі, отримуючи білі доходи через свої торгові мережі знову заводять ці гроші в тінь, щоб купувати «сірий» імпорт і т.д.», – підсумував А. Кущ.
Нагадаємо, за розрахунками Міністерства економічного розвитку, в 2018 році рівень тіньової економіки становив 30% від офіційного ВВП, що на 2 процентних пункти менше в порівнянні з 2017 роком.
Порівнюючи аналогічні показники попередніх років, міністерство відзначає, що це найнижчий рівень, починаючи з 2009 року.
«Такий рівень детінізації економіки можна розглядати як один із критеріїв оцінки ефективності впроваджуваних реформ і сприйняття їх суспільством», – зазначили у відомстві.