Населення України до 2100 року скоротиться майже наполовину

В Україні з кожним роком зменшується кількість населення, експерти нарікають не на низьку народжуваність, а на високу смертність працездатних осіб. За підрахунками ООН, до 2100 року українців стане на 45% менше. Експерти називають це природним процесом і не бачать необхідності бити тривогу.

Невтішні цифри: демографічна ситуація в Україні

Якщо в українців запитати, скільки нас є, то ніхто не скаже точної цифри, найпопулярнішою відповіддю буде близько 40 млн. Цифру в понад 41 млн людей називає Державна служба статистики. Перепис населення в країні не проводився з 2001 року, але при уряді Олексія Гончарука провели так званий електронний перепис, який показав цифру в 37 млн людей.

Щороку кількість українців зменшується. Зазвичай народжується вдвічі, а деколи і втричі менше людей, ніж помирає. За даними Держстату, за 2020 рік померли 616 835 людей, а народилися 293 457. З початку 2021 року смертність зросла на 25% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Всього з початку року в Україні померли 299 964 особи.

В Україні з кожним роком падає народжуваність.

Експерти кажуть, що кількість смертей перевищує кількість народжуваності з 1991 року, як тільки Україна стала незалежною. Як повідомила ЗМІ заступниця директора Інституту демографії та соціальних досліджень Олена Макарова, наша країна входить у трійку європейських країн-лідерів за інтенсивністю депопуляції.

“Такі процеси є в усьому світі, на європейському континенті народжуваність не забезпечує навіть просте відтворення. Інша справа, що в Україні депопуляція масштабна, затяжна. Наші відмінності саме у смертності. Жінки у нас живуть на 6-7 років менше, ніж у країнах ЄС, а чоловіки на 10-14 років“, – сказала Макарова.

В ООН спрогнозували, що до 2100 року кількість громадян в Україні скоротиться на 45%. У Росії, до прикладу, на 14%. Однак ситуація зі скороченням буде спостерігатися не в усьому світі. У таких країнах, як Таджикистан, Киргизстан і Казахстан, кількість населення помітно зростатиме.

Головні причини демографічної кризи

Зокрема, заведено вважати, що на демографію впливає ніщо інше як рівень і якість життя людини. Так, ці фактори не варто відкидати. Генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто назвав основні причини зменшення кількості населення.

Жінки, що працюють

“Головний механізм, через що зменшувалася кількість населення в розвинутих країнах, це те, що жінки виходили на ринок праці й відкладали народження дитини. У США взагалі була тенденція, коли свідомо відмовлялися від дітей. В Україні це теж один із суттєвих механізмів”, – сказав Паніотто.

За даними американського видання The Washington Post, у середині 20 століття в США проводився контроль щодо народонаселення як спосіб прискорити економічне зростання. Однак тоді проблемою була зависока народжуваність і багатьох темношкірих жінок примусово стерилізували.

Ринкова економіка

“На думку колег із Великобританії, після 1991 року смертність була через те, що був неправильно вибраний тип приватизації. Перехід на ринкову економіку і розрив економічних зв’язків після набуття незалежності позначилися на рівні смертності”, – додав експерт.

Міграція

“Також ситуацію ускладнює міграція. Близько одного мільйона населення поїхали з Донбасу. У нас через це специфічна демографічна ситуація, війна додається до природного процесу”, – сказав Паніотто.

За даними Держстату, у 2020 році емігрували лише 9316 українців. Сюди включають лише тих, хто під час виїзду за кордон знявся з реєстрації.

Вплив на економіку

Головна демографічна проблема в Україні в тому, що помирають працездатні громадяни. Навіть якщо кількість населення скорочуватиметься повільно, це впливатиме на економіку. Однак, за словами експертів, економічної кризи можна уникнути.

Кандидатка економічних наук Лідія Ткаченко розповіла ризики та шляхи, якими можна уникнути економічного падіння.

Невідповідальні чиновники

“У нас головна проблема, що управителі однобічно сприймають ситуацію. Не треба робити різні заяви, що не буде пенсій. Політики прикриваються демографічним чинником, щоб не пояснювати свої промахи. А треба міняти структуру економіки”, – сказала експертка.

Економічні виклики

“Зараз у нас найбільший сектор економіки – це торгівля. До того ж більшість людей стоїть на базарах без соцзахисту, в жахливих умовах. Промисловість постійно скорочується, а вона має бути. З такою структурою економіки ми нічого не досягнемо і буде складна ситуація. Більше людей мають працювати інтелектуально, займатися розумовою діяльністю”, – додала Ткаченко.

Відповідальність покоління

“Буде додаткове навантаження на малочисельне працездатне покоління. Від них більше вимагається, треба більше працювати – утримувати і дітей, і батьків. Люди мають бути згуртованими, виховати в собі почуття відповідальності”, – підсумувала експертка.

Без паніки: чому експерти заспокоюють

По-перше, експерти називають скорочення населення світу позитивним. За однією з наукових моделей, якби воно не почалося, то кількість людей на Землі була б нескінченною.

З такого погляду для світу це позитивно. Хоч для України цей процес є занадто швидким, але в принципі народжуваність у нас більш-менш відповідає європейським країнам. Я не певен, що ми маємо так активно займатися збільшенням народжуваності, тим більше це не дуже ефективно. Всі субсидії і таке інше, скажу за досвідом, пришвидшують народжуваність тими, хто і так збирався мати дітей”, – сказав Паніотто.

Не переймаються ситуацією і в США. Там зазначають, що паніка завжди залежала від расового страху – тривоги населення загострюються в той момент, коли в одних частинах світу є приріст, а в інших спостерігається спад. Західні експерти прогнозують, що загалом у наступне десятиліття населення світу зросте на 10%.

Отже, народжуваність для України є не такою великою проблемою, як смертність. Тому якісніші та комфортніші умови можуть продовжити життя громадян і ситуація покращиться навіть попри те, що експерти називають процес, що відбувається, природним.

Більше новин читайте на сайті “Діловий Переяслав”

Відвідайте новий сайт БЕЗКОШТОВНИХ ОГОЛОШЕНЬ “Діловий Переяслав”.  Підписатися на наш сайт можна у Telegram