Надзвичайний стан в енергетиці: страшилка чи неминучий крок?

Через блокування постачань вугілля з “ДНР-ЛНР” запаси антрацитового вугілля в Україні стрімко скорочуються. Міненерго рекомендує запровадити надзвичайний стан в енергетиці. Що це означає на практиці?Через блокування активістами і політиками постачання антрацитного вугілля, яке видобувається на неконтрольованих урядом територіях Донбасу, його запаси на українських складах скорочуються. За словами міністра енергетики та вугільної промисловості України Ігоря Насалика, вугілля вистачить менш ніж на місяць. “Запаси треба терміново поповнювати”, – констатував міністр, виступаючи на засіданні Антикризового енергетичного штабу у понеділок, 13 лютого. Він запропонував уряду на найближчому засіданні проголосувати за введення надзвичайного стану в енергетиці. Час спливає, однак на засіданні 14 лютого це питання не піднімалося.

При цьому директор державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” Всеволод Ковальчук наголошує, що за негативним сценарієм залишків антрацитного вугілля вистачить лише на два тижні. Він виступає за негайне запровадження режиму надзвичайного стану в енергетиці, який дозволить Укренерго в ручному режимі розподіляти виробництво електроенергії в об’єднаній енергомережі. “Це рішення кабміну дозволяє команді “Укренерго” за диспетчерською командою в будь-який час зупиняти, зменшувати або збільшувати генерацію. Інших законних шляхів регулювати це і розподілити навантаження на систему між станціями в залежності від наявного вугілля, немає”, – повідомив Ковальчук і додав, що такі заходи допоможуть “розтягнути”ті залишки антрацитового вугілля до 40 днів.

Чи відчує споживач?

Чиновники наполягають, що після цього, якщо блокада поставок вугілля не буде знята, українцям слід готуватися до відключень електроенергії, а відповідно і тепла. Особливо це стосуватиметься Донецької, Дніпропетровської, Київської, Харківської областей. У цих регіонах ТЕС працюють саме на антрацитовій групі вугілля, яке до цього завозилося з непідконтрольних уряду територій Донецької і Луганської областей. “Оскільки у нас не буде покривання пікових навантажень, ми будемо змушені перейти до віяльних відключень, а це в свою чергу стосуватиметься економічних процесів, промислових споживачів”, – повідомив Ігор Насалик.

Натомість експерти досить скептичні щодо таких апокаліптичних заяв чиновників. Вони вказують на те, що в Україні достатньо генерацій, аби “підстрахувати” ТЕС, що працюють на антрацитовому вугіллі і без відключень електроенергії та тепла завершити опалювальний сезон. “АЕС у нас повністю не завантажені. Два блока стоять в резерві, бо є диспетчерські обмеження на об’єм енергосистеми. У нас перевиробництво електроенергії атомними станціями. Плюс відпало два гігавата, які Україна постачала на Крим, і все це можна використати”, – каже експерт з атомної енергетики Ольга Кошарна. Також, за її словами, через сніжну зиму, українські гідроелектростанції здатні генерувати більші потужності, аби закрити “дірки” з антрацитовим вугіллям.

Завдяки енергетичним резервам українські споживачі не відчують перебоїв зі світлом та теплом, вважає і старший аналітик, експерт з енергетичних ринків компанії Dragon Capital Денис Саква. “Надзвичайний стан в енергетиці населення може і не помітити. Це в першу чергу стосується балансування енергосистеми в цілому, аби тримати під контролем ситуацію з постачанням вугілля”, – каже Саква.

Більше, аніж енергетика

Подібні заходи запроваджували в Україні і в 2014, однак не так гучно, як зараз. Саме тому експерт з енергетичних програм Центру Разумкова Віктор Логацький вважає, що нині ведення надзвичайного режиму в енергетиці ініційовано, аби чинити психологічний тиск на активістів, які час від часу блокують ввезення вугілля з непідконтрольних територій. “Цей надзвичайний стан вводиться для розблокування шляхів – щоб домовитися з блокувальниками та дати їм додаткові аргументи, щоб вони добровільно пішли з залізничних колій. Якщо не вдасться домовитися, то можливий силовий тиск на них”, – прогнозує Логацький у розмові з DW.

Заперечують ризики від блокади і політики, які її підтримують. Як передає Інтерфакс-Україна, заступник голови Верховної Ради України Оксана Сироїд назвала “маніпулятивними” заяви членів уряду про зниження запасів вугілля внаслідок блокади залізничних колій в Донецькій і Луганській області. Сироїд представляє партію “Самопоміч”, яка виступає за розрив торгівельних зв’язків з окупованими територіями. “Ми знали, що це буде відбуватися, будуть маніпулювати низьким запасом вугілля, щоб тиснути на блокаду, Хоча насправді запаси вугілля на станціях набагато більше”, – сказала віце-спікер на прес-конференції в Харкові в понеділок. Сироїд наголосила, що Україна не повинна залежати від поставок вугілля з окупованих територій.

Чи є альтернатива антрацитовому вугіллю?

Натомість уряд робить акцент на загрозах, які несе для економіки блокування постачань антрацитового вугілля. “Якщо втрачається вугілля, зупиняються блоки, які працюють на вугіллі, це означає, що 30 відсотків енергетики країни просто зупиняється”, – заявив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

У міненерго запевняють, що наразі вже є проекти з переобладнання блоків з антрацитового на газове вугілля, які дозволять зменшити споживання антрациту з 9 до 6 мільйонів тонн на рік. На завершення цих проектів Україні, за оцінками уряду, потрібно щонайменше два роки.

Водночас колишній член Національної комісії регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЄКП) Андрій Герус вважає, що урядовці лукавлять, коли заявляють про безальтернативність антрацитового вугілля. Він переконаний, що уряду варто почати укладати міжнародні контракти на імпорт антрацитового вугілля, для проходження наступного опалювального сезону. “Якщо хочеш знайти альтернативу, непотрібно два роки. Все можна завершити за півроку. І тоді довгостроковій перспективі цілком можливо обійтися без вугілля з Донбасу. Але для цього потрібна політична воля”, – сказав Герус DW.

Незалежно від ситуації на Донбасі, експерти радять скорочувати частку вугілля у виробництві електроенергії. Зокрема, у цьому полягає одна ключових тез нової енергетичної стратегії України, яку для міністерства енергетики розробили експерти Центру Разумкова та Інституту стратегічних досліджень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *