На Чернігівщіні знайшли оригінальне вирішення питання громадського транспорту

У селищі Сосниця Чернігівської області для вирішення питань громадського транспорту влада придбала цілий парк велосипедів, якими безкоштовно зможуть користуватися як самі жителі смт, так і його гості. Це не лише екологічно, але і дуже зручно. Виявляється, проста велостанція може спростити людям похід до лікаря або за адміністративними послугами.
У 2019 році представники селищної ради, які приймали участь у навчанні Польського Фонду Солідарність щодо впровадження соціальних послуг в Україні, подали проект з закупівлі 25 велосипедів для потреб жителів ОТГ до Фонду малих проектів про створення постійно діючої системи надання соціальних послуг у громаді. Суть його полягала в наближенні соціальних послуг до жителів громади, які проживають в селах і не мають змоги приїхати в центр громади. У рамках реалізації цього проекту було придбано автомобіль на 7 повноцінних місць.
У КУ “Центрі надання соціальних послуг” діє мультидисциплінарна команда (медсестра, взуттєвик, перукар, соціальний працівник), яка завдяки реалізації цьому проекту має можливість згідно графіку надавати послуги максимально наближено до людей”.
На реалізацію проекту було витрачено 2 місяці. Проект коштував 446 тисяч грн, з них 390 тис.грн — гроші фонду, а 56 тисяч виділила Сосницька громада. “Начебто загалом і не дуже велика сума, — каже Світлана Пастушенко, — але тим і приваблює ідея грантів — за допомогою залучених коштів можна вирішувати ті проблеми, на які в бюджеті завжди не вистачає грошей”.
Власне реалізація проекту передбачала встановлення 4 велозупинок, 25 велосипедів у вільному доступі (безкоштовне користування) та систему стеження та підсвічування зупинок, що буде підживлюватися від сонячних батарей. Велосипеди сучасні, міські, українського виробництва, вартістю близько 7 тисяч грн. Облаштовані по максимуму — з  дитячими сидіннями і передніми корзинками.
Реалізовувала проект Сосницька селищна рада. Технічні спеціалісти ради здійснювали підбір велосипедів, місць для зупинок, систем відстежування, тощо. Завдяки використанню системи “Прозоро” вдалося зекономити на закупівлях 70 тисяч гривень. Їх вирішили використати на відеоспостереження для велопарковок.
Проблеми в реалізації трапилися там, де не очікували — тендер на велосипеди довелося оголошувати 2 рази, виявилось, що в Україні важко купити 25 абсолютно однакових велобайків!
Зараз новенькі велосипеди “законсервовані” до весни. Але тільки-но потеплішає, їх зберуть і встановлять на спеціальні вуличні зупинки.

Як це працюватиме

Всього планується облаштувати чотири громадські зупинки. Одна — у дворі лікарні, одна — на колі в районі готелю місцевого готелю, ще одна — біля центрального стадіону, і остання — в центрі міста, біля продуктового магазину.

Сосниця велостанція

Всі ці локації знаходяться в місцях найбільшого потоку людей. Пішки найдовший, але і найпопулярніший маршрут Сосницею (від зупинки, через Управління соціального захисту, поліклініку та селищний ринок) займає майже 3 години.

На Чернігівщіні знайшли оригінальне вирішення питання громадського транспорту

Правила користування розміщені на інформаційних стендах, спеціальної реєстрації для тих, хто бере в користування велосипед, немає. На кожній стоянці встановлено камеру спостереження, яка фіксуватиме, хто бере велосипеди, на кожному велосипеді – пристрій, який у системі спостереження показуватиме, де на даний момент знаходиться велосипед. Зупинки будуть працювати з 7:30 щодня, на кожній з них можна буде цілком вільно взяти чи залишити двоколісний транспортний засіб.

 “Наприклад, — пояснює Світлана Пастушенко, — я беру з однієї з зупинок велосипед, користуюсь ним та повертаю на одну з будь-яких інших зупинок. Це бажано, але якщо я залишу десь в іншому місці, то відповідальний працівник відстежить по GPS місцезнаходження та поверне його на зупинку сам”. 

Пересування на муніципальному велосипеді передбачається тільки в межах Сосниці: якщо хтось захоче виїхати на ньому за межі селища, GPS трекер надішле сигнал-попередження відповідальній особі.

Як ціла громада пересідає на велосипеди: історія з Чернігівщини