МОЗ опублікувало список безкоштовних медичних послуг у 2020 році
З 1 квітня цього року Програма медичних гарантій запрацює в повному обсязі. Тобто з’явиться додатковий перелік медпослуг, які пацієнт зможе отримати безкоштовно навіть у приватних клініках.
Серед них лікування інсульту та інфаркту, а також діагностика під час цих станів, ведення пологів та інші. І отримати їх пацієнт зможе в будь-якій клініці, що має відповідні можливості, якщо вона уклала договір із Національною службою здоров’я.
Як повідомляє Міністерство охорони здоров’я України, в цьому переліку виділено п’ять пріоритетних послуг, які НСЗУ буде оплачувати за підвищеним тарифом (конкретні суми не вказуються).
“Програма медичних гарантій включає первинну, амбулаторно-поліклінічну, стаціонарну, екстрену, паліативну медичну допомогу, реабілітацію та програму відшкодування лікарських засобів – “Доступні ліки”, – зазначили в МОЗ.
Як говориться в повідомленні, пріоритетними виділені стани і захворювання, смертність від яких найбільше впливає на тривалість і якість життя людей в нашій країні. Тобто надання медичної допомоги при цих станах вимагає підвищення якості надання допомоги та зниження рівня захворюваності та смертності від цих видів захворювань.
Так, до пріоритетних напрямів віднесли: лікування гострого інфаркту міокарда і гострого мозкового інсульту, допомога в пологах, неонатальна допомога, а також ендоскопічні обстеження, спрямовані на ранню діагностику онкологічних захворювань.
“Лікарня або поліклініка, яка хоче надавати пріоритетні послуги, і укласти договір з Національною службою здоров’я України, повинна відповідати переліку вимог для таких послуг. Зокрема, це наявність необхідного обладнання, ліків та лікарів, які зможуть надати пацієнту якісну і кваліфіковану допомогу”, – уточнили в відомстві.
Як відомо, в медичну допомогу при інсульті і інфаркті входить:
- діагностика (комп’ютерна томографія, МРТ, ангіографія, екстрені лабораторні дослідження);
- проведення тромболітичної терапії (інсульт), стентування (інфаркт)
- цілодобовий моніторинг стану пацієнта в реанімації;
- реабілітаційну допомогу в гострому періоді.
Медична допомога при пологах буде включати в себе:
- фізіологічні пологи;
- ургентний і плановий кесарів розтин;
- моніторинг стану породіллі і дитини;
- знеболення під час пологів;
- лабораторні та інструментальні обстеження;
- інтенсивна терапія в разі виникнення ускладнень у породіллі;
- реанімація і стабілізація стану новонароджених;
- вакцинація згідно з Національним календарем щеплень;
- метаболічний скринінг у новонароджених;
- консультація з питань грудного вигодовування та післяпологової контрацепції.
Також НЗСУ зробить безкоштовної медичної допомоги недоношеним і/або хворим новонародженим в неонатальному періоді. У перелік медичної допомоги входить:
- інтенсивна терапія;
- респіраторна (дихальна) підтримка;
- цілодобове парентеральне харчування;
- цілодобове бактеріологічне, рентгенологічне, ультразвукове обстеження;
- аудіологічний і офтальмологічний скринінг недоношених дітей з гестаційним віком до 32 тижнів і вагою при народженні менше 1500 г;
- вакцинація;
- метаболічний скринінг у новонароджених.
Що стосується ранньої діагностики раку, то тут гарантований пакет безкоштовних обстежень включає:
- мамографію;
- гістероскопію;
- езофагогастродуоденоскопію;
- колоноскопію;
- цистоскопию;
- бронхоскопію.
У МОЗ пояснили, що для того, щоб безкоштовно пройти потрібні обстеження і отримати допомогу, потрібно мати направлення від сімейного лікаря або іншого лікаря.
Як відомо, на сьогоднішній день багато приватних клініки вже затвердили договір з Нацслужбою здоров’я і їх сімейні лікар, педіатри та терапевти підписують декларації з пацієнтами. Тобто, пацієнти мають можливість отримувати первинну медичну допомогу безкоштовно в дорогих клініках.