Мораторій на перевірки бізнесу продовжили ще на рік

Кабінет міністрів України планує в 2018 році ввести “розумний” мораторій на перевірки бізнесу, який дозволить зберегти високий рівень безпеки для споживачів і водночас не дозволить здійснювати адміністративний тиск на бізнес.
За словами заступника міністра економічного розвитку і торгівлі Максима Нефьодова, мораторій в 2018 році зніме заборону на перевірки для 13 органів, зокрема – для органів ветеринарного контролю та атомного регулювання.

“Є сфери, в яких ми більше не можемо забороняти перевірки. Безпека громадян – наше найважливіше завдання”, – зазначив Нефьодов.

За його словами, для кожного органу контролю та нагляду будуть розроблені індивідуальні стандарти, виконання яких дозволить вийти з-під дії мораторію на перевірки бізнесу. “Кабмін буде мати право дозволяти контролюючим органам перевірки в разі, якщо вони забезпечать виконання індивідуальних стандартів”, – підкреслив заступник міністра.
Як повідомлялося, Верховна Рада ухвалила 3 листопада 2016 року Закон “Про особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, яким ввела мораторій на планові перевірки малого та середнього бізнесу до 31 грудня 2017 року.

Під дію мораторію не підпадають держоргани, робота яких не впливає на малий і середній бізнес. Мова йде, зокрема, про Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, Національний банк України, Антимонопольний комітет.

Крім того, під дію закону не підпадають Державна фіскальна служба та Державна фінансова інспекція, обмеження на перевірки яких регламентуються змінами в Податковий кодекс від 28 грудня 2014 року (обмеження на перевірки підприємств, дохід яких за попередній рік склав менше 20 мільйонів гривень).

Мораторій на проведення органами державного нагляду планових заходів продовжено до 31 грудня 2018 р. Про це повідомляє «Судово-Юридична газета».

Опублікований Закон №2246-VІІІ «Про Державний бюджет на 2018 рік», який 30 грудня підписав Президент України Петро Порошенко.

Вносяться зміни до Закону №1728-VIII «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». А саме, продовжується мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності до 31 грудня 2018 р

Таким чином, до 31 грудня 2018 р позапланові заходи державного нагляду (контролю) будуть здійснюватися органами державного нагляду (контролю) тільки при таких умовах:

за погодженням Державної регуляторної служби;
за письмовою заявою суб’єкта господарювання до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення перевірки за його бажанням;
за рішенням суду;
в разі аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання;
в разі події, що має значний негативний вплив (відповідно до критеріїв, затверджених КМУ) на права, законні інтереси, життя і здоров’я людини, захист навколишнього середовища і забезпечення безпеки держави;
для перевірки виконання суб’єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
У ст. 6 Закону №1728-VIII був визначений перелік контролюючих органів, які не підпадали під дію мораторію. Тепер же стаття викладена в новій редакції, згідно з якою дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають при проведенні заходів нагляду (контролю) органами, перелік яких встановлюється КМУ.

Також Кабмін до 1 липня 2018 року має розробити і затвердити концепцію і план заходів щодо реформування системи державного нагляду (контролю) з метою впровадження ризик-орієнтованого підходу до здійснення заходів державного нагляду (контролю) у всіх сферах господарської діяльності.