Молодим українцям годі розраховувати на пенсію – економіст
Троє молодих українців з чотирьох змушені будуть вийти на пенсію пізніше – за новим законодавством, у 65 років – і нарахують їм мінімальну пенсію у розмірі 1,5 тисячі гривень (приблизно 43 євро). Про це заявив економіст Андрій Новак в інтерв’ю виданню Високий замок.
Експерт розкритикував формулу, за якою уряд провів осучаснення пенсій.
«Пенсіонери, які мали невелику пенсію (1,5-1,6 тисячі гривень), отримали надбавку у розмірі 80-150 гривень, а тим, що мали порівняно високі пенсії (3-3,5 тисячі), подвоїли розмір виплат. Треба було навпаки – підтягнути низькі пенсії до середнього рівня, а високі збільшувати на невеликий відсоток», – вважає Новак.
Неефективну однорівневу солідарну систему (коли кошти, що перераховуються підприємствами і застрахованими особами до ПФУ, одразу ж виплачуються теперішнім пенсіонерам), пообіцявши, що, можливо, з 1 січня 2019 року запрацює накопичувальний рівень, коли частина обов’язкових пенсійних відрахувань буде скеровуватися на персональні рахунки громадян.
«Щоби це сталося, треба напрацювати законодавчу базу, зміни до податкового і банківського законодавства, – каже експерт. – У 2019 році стартують дві передвиборчі кампанії – президентська і парламентська. Політики можуть не захотіти взяти на себе відповідальність за запровадження накопичувальної системи, щоб не занизити свій рейтинг».
Що ж стосується солідарної системи, то вона потребує постійних вливань з держбюджету, тому без запровадження другого і третього рівнів, подолати дефіцит Пенсійного фонду не вдасться.
«Після запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування і системи недержавного пенсійного забезпечення це станеться не раніше, ніж через 25-30 років», – переконаний Андрі Новак.
Таким чином, українська молодь мусить розраховувати лише на себе.
«Чим далі, тим важче буде отримати пенсійні виплати. Реформа змінила систему нарахування пенсій. Коефіцієнт страхового стажу зменшили з 1,35 до 1. А мінімальний страховий стаж, навпаки – різко збільшили. Починаючи з цього року, недостатньо буде досягти пенсійного віку. Потрібно мати мінімум 25 років страхового стажу (періоду, протягом якого сплачувалися страхові внески). Через 10 років треба буде мати вже 35. Це – нереальний показник. Чомусь не беруть до уваги, що багато українців або сидить без роботи, або працює неофіційно, або працює за кордоном, бо не зміг знайти гідної роботи в Україні. Троє молодих людей з чотирьох змушені будуть вийти на пенсію пізніше (за новим законодавством, у 65 років), і нарахують їм мінімальну пенсію у розмірі 1,5 тисячі гривень (43 євро)», – резюмував економіст.