Мільярди гривень: «Гарантований покупець» розрахувався за боргами з виробниками ВДЕ
Державне підприємство «Гарантований покупець» повністю завершило розрахунок за електричну енергію з виробниками ВДЕ за 2020 рік. Зокрема, 4 лютого відновлюваній генерації перераховано ще 310 млн грн, пише прес-служба держпідприємства.
Відповідно, «Гарантований покупець» повністю розрахувався за січень-лютий і серпень-грудень 2020 року.
«Всього за товарну продукцію грудня по «зеленому» тарифу сплачено 2,7 млрд грн за більш як 621 тис. МВт-год електроенергії з ВДЕ», – додають в ГП.
Станом на 1 лютого 2021 року Гарантований Покупець розрахувався за електроенергію з ВДЕ, придбану в січні 2021 року на 36%. Відомо, що на минулому тижні «Гарантований покупець» виплатив виробникам з ВДЕ близько 1,99 млрд грн.
29 січня 2021 року підприємство перерахувало «зеленій» генерації 800 млн грн за грудень минулого року. Крім того, ще 390 млн грн сплачено за товарну продукцію, вироблену протягом перших 20 днів січня 2021 року.
За підрахунками, компенсації інвесторам в електроенергію за «зеленим» тарифом до 2029 року можуть становити від $10-20 млрд. Про це в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко розповів під час обговорення економічної стратегії до 2030 року.
Він зазначив, що встановлений зелений тариф в рази перевищує ринкову ціну.
«Ми маємо усвідомлювати, що, якщо подивитися на різницю між зеленим тарифом і ринковою ціною, помножити це на навіть консервативні оцінки щодо виробітку електроенергії з ВДЕ, і помножити це на термін дії зеленого тарифу до 2029 року, то розмір компенсацій з державного бюджету з інвесторами в зелену енергетику буде становити від $10-20 млрд», – пояснив Вітренко.
Також очільник міністерства розкритикував наявний механізм отримання компенсацій.
«В тарифі «Укренерго» 2/3 компенсується «зеленим», а 1/3 – їхні витрати. Компенсація з тарифу «Укренерго» більша, ніж вартість електроенергії, яку отримує «Енергоатом», який цю електроенергію компенсує. Тобто тільки різниця зеленої енергетики, яку не споживає, фактично, населення, є більшим, ніж вартість електроенергії, яку отримує «Енергоатом», – коментує Вітренко.
Він зазначив, що фінансування «зелених» слід проводити напряму через держбюджет, адже повітря є певним спільним благом, що пов’язано із використанням зеленої енергетики» і Конституція каже, що в так випадках фінансування має здійснюватися через держбюджет».