Кучеренко: Рішення НКРЕКП про додатковий платіж при експорті електроенергії – крок до енергокапітуляції України

Експорт електроенергії може зупинитись і Україна втратить майже 400 млн доларів валютного виторгу на рік через рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо введення додаткових платежів для експортерів. Про це написав народний депутат України, перший заступник голови комітету з питань енергетики та ЖКП Олексій Кучеренко на своїй сторінці у Facebook.

“В енергетиці все перевернулось до гори дригом. З жовтня країна в односторонньому порядку пустила до себе імпортну електроенергію з Росії та Білорусі, що за демпінговими цінами вбиває наше виробництво. А сьогодні регулятор – НКРЕКП – прагне обкласти експорт платежем, який заборонений в Європі. Це збільшить ціну експортної електроенергії на 10-15% і зробить її неконкурентною. Експорт зупиниться”, – написав Кучеренко.

Він нагадав, що Україна має надлишок електроенергії і традиційно експортувала її до Угорщини, Польщі, Румунії, Молдови. Проте рішення НКРЕКП щодо введення додаткового платежу для експортерів призведе до зупинки експорту струму, що спричинить недоотримання країною майже 400 мільйонів валютного виторгу щороку, скорочення тисяч робочих місць, кризи у вугільній галузі.

“Про наслідки втрати експорту: майже 400 млн доларів валюти; майже 80 млн доларів прямих податків; скорочення 3 тис робочих місць; видобуток вугілля впаде на 5 млн тон, що дорівнює 20% річного видобутку в Україні”, – пояснив Кучеренко.

Кучеренко також звернув увагу, що українська енергогалузь вже зазнала удару від імпорту російського струму, який було відновлено завдяки “поправці Геруса”, оскільки Росія демпінгує на українському енергоринку, витискаючи з нього вітчизняні генеруючі підприємства. І це загрожує Україні потраплянням в енергозалежність від РФ.

“Імпорт з Росії був відкритий Герусом і його “командою”. Він продовжується і сьогодні поступово зростає, змушуючи українські станції зупиняти виробництво. Однак це демпінг із боку росіян. Бо їхня ціна для України значно нижча ніж для власної промисловості та населення. Це доказ політичної вмотивованості такої ціни. Коли росіяни зупинять своїм демпінгом наші ТЕС та АЕС – ціна зросте. Так ми потрапляємо в російську енергетичну залежність. А вона страшніше за газову”, – попередив Кучеренко.

На його думку, створення преференцій для імпорту електроенергії і намагання НКРЕКП зупинити її експорт призведе до енергетичної капітуляції України.

Нагадаємо, Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, підготувала проєкт змін до Кодексу системи передачі, яким передбачається поширення плати Оператору системи передачі, функцію якого виконує НЕК “Укренерго”, на експортерів електроенергії.

Компанії-постачальники електроенергії в колективній заяві попередили, що в разі ухвалення НКРЕКП змін до Кодексу системи передачі експорт електроенергії може повністю припинитися.

16 січня Міністерство енергетики і захисту довкілля звернулося до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) з проханням розглянути можливість тимчасово обмежити доступну пропускну спроможність, що розподіляється на добових і місячних аукціонах, у частині міждержавних перетинів між Україною та країнами, що не є членами Енергетичного співтовариства.